Glas poduzetnika u petak je u priopćenju za javnost iznio gledišta o regulaciji oglašavanja na javnim prostorima Grada Zagreba.
Grabancijaš promišljanja udruge prenosi u cijelosti.
Treba li Zagreb gasiti svjetlo i paliti mrak?
Udruga glas poduzetnika još jednom iznosi svoj jasan i nedvojben stav u korist svih poduzetnika. Naime, podržavamo inicijativu da se uklone sve ilegalne oglasne površine te smatramo da za to već godinama postoje alati u trenutnoj Odluci o komunalnom redu. Takovu ćemo odluku podržati i u realizaciji pružiti podršku svakom gradonačelniku i gradskom službeniku, jer se time stvara preduvjet zdravog i ravnopravnog slobodnog tržišta.
Tvrditi da je uklanjanje legalno postavljenih svjetlećih panoa, sa bilo koje površine, jedino rješenje za eventualnu problematiku osvjetljenja u noćnim satima je obmana u korist osobnog afiniteta nekog službenika spram ove gospodarske grane. I ptice na grani i građani u stanovima već znaju za mnogo puta spomenuti Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja. Zakonom je omogućeno da se uvjetuje smanjenje osvjetljenja panoa, a nakon određenog večernjeg sata i isključivanje rasvjete panoa. Ta mjera će osigurati spomenutim građanima na koje pojedini panoi imaju utjecaja miran san, a poduzetnicima nastavak legalno pokrenutog poslovanja i uloženog kapitala.
Ističemo još jednom kako želimo red na tržištu vanjskog oglašavanja, ali on mora biti uveden u skladu s zakonima. Uspoređivati Zagreb s Dubrovnikom je hvalospjevni pokušaj po pitanju reguliranja reklamiranja. Da li su Dubrovnik, bez da uspoređujemo brojem stanovništva, i Zagreb iste urbane sredine? Da li je Zagreb grad smješten u uskom ograničenom prostoru s dominatno jedno-tračnim, jednosmjernim ulicama omeđenim privatnim kućama i okućnicama tik uz ulicu? Ili je Zagreb metropola sa šestero-tračnim avenijama, alejama i četvero-tračnim ulicama omeđenim javnim zelenim površinama? U kontekstu reklamnih površina nije moguće uspoređivati ova dva grada. Rješenja u Dubrovniku su mudro izrađena u skladu s potrebama tržišta jer sve površine veće od te površine nije moguće kvalitetno percipirati u prolazu i prostoru.
Politika poslovnog pogodovanja
U Zagrebu je potrebno izraditi rješenje u skladu s potrebama tržišta primjenjujući odredbe važećih zakona kako bi se zaštitilo pravo i sigurnost građana. Ako ćemo Zagreb uspoređivati s drugim gradovima, potrebno ga je usporediti s rješenjima gradova iste ili približno iste urbane matrice. Gradovima poput Londona, Pariza, i drugih metropola Europe. Svako drugo rješenje, odnosno sadašnji Nacrt prijedloga Odluke o komunalnom redu i izjave kojima gradonačelnik opravdava istu, nisu novi list. To je stara politika poslovnog pogodovanja, a u ovom slučaju i afinitetu manjeg broja ljudi koji jednostavno ne žele reklame, a čiji poticaj je ideologija odmaknuta o zdravog razuma i društveno odgovornog upravljanja.
>>>UGP upozorio na ‘slojevite probleme’ u nacrtu odluke koja definira oglašavanje u Zagrebu
Ako je potrebno mi ćemo poduzeti dodatne aktivnosti da educiramo i osvijestimo gradonačelnika i bliske mu suradnike da Grad Zagreb nije njegov da ga redi prema svojem ukusu, već živo društveno-ekonomsko tkivo koje treba ispravno, zdravorazumski i odgovorno usmjeravati u razvoju.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.