Politika

Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima: izjave Jourove i Reyndersa

Kako bi obilježili Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, potpredsjednica za vrijednosti i transparentnost Věra Jourová i povjerenik za pravosuđe Didier Reynders dali su sljedeću izjavu:

“Prije 84 godine potpisivanjem pakta Molotov-Ribbentrop i početkom Drugog svjetskog rata uslijedilo je jedno od najtamnijih poglavlja europske povijesti. Na ovaj važan datum za naš kontinent odajemo priznanje bezbrojnim žrtvama totalitarnih i autoritarnih režima. Ponovno potvrđujemo da žrtve nisu zaboravljene i našu predanost da učinimo sve što je u našoj moći kako bismo spriječili ponavljanje takvih tragedija.

U veljači prošle godine Europa i cijeli svijet promatrali su sa strahom i nevjericom Putinov povratak ratu, progonu i nezakonitoj okupaciji na našem kontinentu. Ruski državni aparat iskrivljuje povijest i širi zavjere u cilju trovanja naših demokracija zlonamjernim dezinformacijama. Nastavit ćemo raditi na promicanju sjećanja i činjenica za razotkrivanje takvih manipulacija, gdje god ih pronađemo.

Ukrajina i njezin narod danas se bore za mir i demokraciju. Nastavit ćemo podupirati Ukrajinu sve dok je to potrebno. Cilj ovog rata obrana je naših demokracija. O našoj slobodi ne može se pregovarati, kao ni o slobodi Ukrajine.

>>>Sloboda od totalitarizma i autoritarizma u središtu je naših ugovora i ideala | Komisija

Ponovno u Europi ljudi stradavaju u ratnom sukobu, a obitelji se razaraju mržnjom i progonima. No povijest može i danas biti izvor nade. Nakon Drugog svjetskog rata izgradili smo mirnu Europu, uniju demokracija. Izgradili smo snažne demokratske institucije u zemljama koje su prije toga živjele pod čizmom autoritarizma. Prevladali smo rat kako bismo živjeli kao slobodni i ravnopravni građani u Uniji izgrađenoj na miru, demokraciji, vladavini prava i temeljnim pravima. Nadišli smo povijest straha i nacionalizma kako bismo izgradili zajednički projekt mira i jedinstva. Ovaj dan stalan je podsjetnik na našu odgovornost za očuvanje mira, demokracije i svih vrijednosti na kojima je utemeljena Europska unija.”

Osnovne informacije

Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima obilježava se od 2009. kada je Europski parlament usvojio rezoluciju što poziva na proglašavanje 23. kolovoza Europskim danom sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, koji će se obilježavati dostojanstveno i nepristrano.

Trenutak je ovo da se prisjetimo žrtava, od kojih su milijuni i dalje trpjeli posljedice dugo nakon pada tih režima. Europska komisija podupire projekte diljem Europe koji se bave poviješću totalitarnih zločina i potiču prisjećanje. Programom Građani, jednakost, prava i vrijednosti podupiru se mjere za jačanje prisjećanja na zločine koje su počinili autoritarni i totalitarni režimi. Projekti obuhvaćeni programom usmjereni su na dijeljenje sjećanja na te zločine, poticanje međugeneracijskog obrazovanja o tim povijesnim činjenicama, dijeljenje svjedočanstava i suzbijanje iskrivljavanja, poricanja i trivijalizacije povijesnih činjenica.

Komisija je u srpnju 2023. objavila drugi poziv za Europski opservatorij za diskurs usmjeren na borbu protivdezinformiranja nakon pandemije bolesti COVID-19. Tim će se pozivom u iznosu od 1,95 milijuna eura financirati projekti čiji je cilj utvrditi i analizirati pojavu dezinformacija i obmanjujućih diskursa o ratu u Ukrajini, rodnim pitanjima i izborima. Rok za podnošenje prijedloga je 22. rujna 2023. Godine.

Pratite nas na Google vijestima