Europska komisija je 20. studenog pokrenula Due Diligence Ready! – internetski portal na kojemu se poduzećima pružaju smjernice o načinima provjere izvora metala i minerala koji ulaze u lance opskrbe – tzv. postupak dužne pažnje (engl. due dilligence). Tako će im se pomoći da pri upotrebi sirovina vode računa o ljudskim pravima te povećaju transparentnost i odgovornost duž vrijednosnih lanaca.
Povjerenica Elżbieta Bieńkowska, zadužena za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo te male i srednje poduzetnike, rekla je: Tržišna potražnja za odgovorno nabavljenim sirovinama danas raste. Te su sirovine neophodne za nove poslovne sektore i čiste tehnologije, kao što su pogonske baterije, i poduzeća bi trebala osigurati da se svaki korak u vrijednosnom lancu provodi na transparentan, odgovoran i održiv način. Smatram da je portal Due Diligence Ready! odličan alat, koji će poduzećima pomoći u donošenju utemeljenijih odluka.
Due Diligence Ready! pomoći će poduzećima u nekoliko aspekata:
- u poboljšanju postupka dužne pažnje pri nabavi minerala: na portalu će se poduzećima nuditi informacije i materijali za obuku o provedbi postupka dužne pažnje. Alat je posebno namijenjen malim i srednjim poduzećima, ali mogu ga koristiti sva poduzeća čiji lanci opskrbe uključuju minerale i metale
- u olakšavanju usklađivanja s Uredbom EU-a o odgovornoj nabavi minerala (tzv. Uredba o mineralima iz sukobima pogođenih područja): na portalu će se davati smjernice o odgovornom nabavljanju metala i minerala, posebno kositra, tantala, volframa i zlata. Ti metali i minerali upotrebljavaju se za proizvodnju proizvoda za svakodnevnu upotrebu, kao što su mobilni telefoni, automobili i nakit. Portal će pomoći poduzećima u usklađivanju s Uredbom EU-a o odgovornoj nabavi minerala, kojom se utvrđuju zahtjevi u pogledu dužne pažnje za uvoznike tih metala i minerala u EU-u
- u odgovoru na sve veću tržišnu potražnju za odgovorno nabavljenim mineralima: povećanjem transparentnosti duž vrijednosnog lanca Due Dilligence Ready! pomoći će poduzećima u odgovoru na sve veću potražnju za održivim proizvodima i uslugama te pridonijeti pozitivnom razvoju u sektoru minerala i metala.
Kontekst
Mineralni resursi imaju velik potencijal za naše gospodarstvo, posebno za strateška poslovna područja kao što su baterije, računalstvo visokih performansi ili mikroelektronika. Međutim, kad se nabavljaju iz sukobima pogođenih ili visokorizičnih područja, posljedice mogu biti nastavak sukoba i zlouporaba ljudskih prava. To izaziva zabrinutost među kupcima, dobavljačima, regulatorima, ulagačima, nevladinim organizacijama i građanima, koji sve više traže od poduzeća, uključujući mala i srednja poduzeća, da dokažu da minerali i metali koji ulaze u njihove lance opskrbe nisu među uzrocima aktivnosti koje štete ljudima.
Kao odgovor na to EU je u svibnju 2017. donio Uredbu EU-a o odgovornoj nabavi minerala, koja se naziva i Uredba o mineralima iz sukobima pogođenih područja: Tim novim propisom osigurat će se da europske industrije upotrebljavaju minerale koji su dobiveni na odgovoran način te da se prihodi ne upotrebljavaju za financiranje pobunjeničkih skupina, sukoba i terora. Uredbom se podupire i razvoj lokalnih zajednica i poduzeća. Njome će od 1. siječnja 2021. biti obuhvaćeno do 95 % uvoza. U međuvremenu Komisija i države članice surađivat će na uspostavi odgovarajućih struktura kako bi se osigurala provedba te uredbe u cijelom EU-u.
Grabancijaš priopćenja izvršnog tijela Europske unije od javnog ili poslovnog interesa i značaja prenosi u izvornom obliku uz povremenu izmjenu naslova.