FunPreporučeno

Zvukovi industrije, citati Polića Kamova, povijesna antifašistička pozicija Rijeke…: EPK HIGHLIGHTS

Godina Europske prijestolnice kulture (EPK) u Rijeci otvorena je u subotu spektakularnom izvedbom “Opere industriale” u riječkoj luci, središnjim dijelom cjelodnevnog programa otvorenja, pred gledateljstvom na gatovima i rivama koje je i sudjelovalo u izvedbi.

Autori glazbenog predloška “Opere industriale” su riječki glazbenici Josip Maršić i Zoran Medved, koji djeluju kao dvojac JMZM, a djelo je orkestrirao i dirigirao izvedbom Frano Đurović. Središnja pozornica bila je na De Franceschijevom gatu, uz uključenje izvođača s još nekoliko lokacija u luci i njenoj blizini. Luka je odabrana kao snažna identitetska točka grada, u povijesti i sadašnjosti simbol moderne i otvorene Rijeke.

Samo na središnjoj pozornici nastupilo je 130 izvođača. Među njima bili su suvremeni hrvatski likovni i izvedbeni umjetnik Damir Bartol Indoš s Kućom ekstremnoga glazbenog kazališta i rumoristima kao izvođačima na specifičnim instrumentima šahtofonima i glazbenicima na prepariranim klavirima, gitari, basu, bubnjevima i saksofonu te posebno atraktivni finski zbor muškaraca koji vrište zveckaju i viču – Mieskuoro Huutajat.

Uz njih, na velikoj pozornici nastupili su i mješoviti Pjevački zbor otvorenja Europske prijestolnice kulture, predvođen riječkim zborom Jeka Primorja pod vodstvom Igora Vlajnića te orkestar gudača i puhača na violončelima, kontrabasima, klarinetima, trubama i trombonima. U izvedbu se uključio i radnički orkestar brusilica, varioca i iskri, čineći vizualno atraktivnu sliku na dizalici uz pozornicu te 10 riječkih bubnjara s krova robne kuće uz luku,

Voditelj i narator bio je Zoran Prodanović Prlja. Tijekom izvedbe poticao je publiku na sudjelovanje te navodio kronološki niz značajnih događaja iz povijesti Rijeke.

>>>Ri-Val napisao ‘nenametljivu, ali snažnu himnu’ Rijeke, Europske prijestolnice kulture

U jednom dijelu “Opere industriale” podsjetilo se na riječkog pisca Janka Polića Kamova citirajući njegove riječi. Na kraju “Opere industriale” uključio se ansambl od 25 riječkih gitarista, zborovi su pjevali antifašističku pjesmu “O bella ciao”, nakon čega se izvedba uz zvonjavu oko 500 zvončara i publike s 3000 zvona podijeljenih prije izvedbe zaključila u frenetičnom bučnom finalu

Sudjelovalo je i dvadesetak brodica u luci. Po završetku, priređen je dugotrajan vatromet.

U prvom dijelu programa padala je kiša, što nije u većoj mjeri ometalo gledatelje. Tijekom izvedbe bilo je tehničkih problema, tako da zvučnici na rivama i gatovima na nekoliko minuta nisu funkcionirali.

Povijesna europska antifašistička pozicija Rijeke

Kako je u programskoj knjižici istaknuto, zvukovima industrije i iskrama varioca, Rijeka simbolički i s ponosom izražava poštovanje prema snazi radnika koji su je gradili i učinili modernim gradom. Citatima koji predstavljaju hommage Janku Poliću Kamovu, najvećem riječkom pjesniku, beskompromisnom umjetniku koji je najavio dolazak europske avangarde, Rijeka pečati njegovu europski relevantnu poziciju, navedeno je.

Prema ideji autora, u programu otvorenja ističe se i povijesna europska antifašistička pozicija Rijeke koja Europu podsjeća na temeljne društvene vrijednosti na kojima je izgrađena u moderno doba, snaga zvuka električnih gitara donosi propulzivnu energiju riječkog punka i rocka koji su u svoje vrijeme predstavljali buntovnu i hrabru Rijeku a program zaokružuje najsnažniji zvuk koji još od pradavnih vremena tjera zimu – zvončari velikom bukom najavljuju novo doba u koje Rijeka kao EPK.

Matanić: Izvedba “Opere industriale” briše granice između glazbe i publike

Redatelj središnjeg programa otvorenja godine Europske prijestolnice kulture u Rijeci, “Opere industriale”, Dalibor Matanić na konferenciji za novinare, prije početka izvedbe, ocijenio je da se tim događajem “brišu granice između glazbe i publike, ali i pozornice i grada te događaja i televizijskog prijenosa”.

“Imamo šanse za vrlo uzvišenu večer”, izjavio je Matanić u subotu popodne novinarima.

Istaknuo je značenje glazbenog dvojca, skladatelja JMZM (Josip Maršić i Zoran Medved) i autora orkestracije Frana Đurovića u tome “što su dobro glazbeno postavili stvari”  te “plodnog tla Rijeke” za uspjeh djela. Kao posebnu vrijednost “Opere industriale”, izdvojio je odavanje poštovanja povijesti Rijeke i radničkoj klasi koja izumire.

S obzirom na povremenu kišu i pitanje hoće li ona pokvariti izvedbu , Matanić je rekao kako bi volio da padne prava kiša, ali na krešendu “Opere industriale”.

Redatelj televizijskog prijenosa Ivan MiIadinov rekao je kako priželjkuje da gledatelji koji će pratiti izvedbu uživo, “jedva čekaju da vide kako  izgleda na televiziji, a oni koji prate  prijenos da požale što nisu na mjestu događaja”.

Istaknuo je da su u prijenos uključene 22 kamere i vrlo mnogo ljudi.

Jedan od autora glazbenog predloška Zoran Medved rekao je da mu, nakon nekoliko odgledanih proba, izvedba uživo izgleda fascinantno. Veliki posao bio je, nakon skladanja predloška, uključiti tako mnogo izvođača, kazao je.

Obersnel: Projekt EPK će povećati vidljivost Rijeke u svakom smislu

Gradonačelnik Rijeke u subotu je na konferenciji za novinstvo organizacijskog tima projekta Europske prijestolnice kulture (EPK) ocijenio da će taj projekt povećati vidljivost grada u svakom smislu, ali i ostaviti bogato naslijeđe – infrastrukturu za kulturu i stečeno znanje ljudi uključenih u organizaciju.

Na dan otvorenja godine EPK,  gradonačelnik Vojko Obersnel je rekao kako je njegov osobni utisak da već sada, nakon jutarnjih i ranih poslijepodnevnih sati, s dosadašnjim bogatim programom otvaranja u središtu grada, može biti i više nego zadovoljan. Građani Rijeke i gosti su izuzetno dobro prihvatili sve što se događa, istaknuo je.

Direktorica tvrtke Rijeka 2020 Emina Višnić ocijenila je da je današnje otvaranje početak godine programa kojeg će izvesti najbolji umjetnici, ali i građani. Uz to, Rijeka se i gradi u infrastrukturnom smislu te postaje novi grad, kazala je.

“Večeras rađamo jedan novi grad, i duboko sam uvjeren da više ništa neće biti isti u Rijeci”, ustvrdio je pročelnik Odjela gradske uprave za kulturu Ivan Šarar.

Tijekom središnjeg programa otvaranja, Opere industriale u riječkoj luci, proizvest ćemo suludi ritual s bukom i kaosom, naveo je. “Presretan sam što nismo napravili urednu, građansku manifestaciju, ukrašenu kao sacher torta i drago mi je što ćemo pokazati što Rijeka jest”, kazao je Šarar.

Direktorica partnerstava i sudjelovanja u Rijeka 2020 Irena Kregar Šegota naglasila je važnost sudjelovanja mnogih pojedinaca i organizacija u pripremi projekta. Sudjelovalo je više od 220 organizacija iz 40 zemalja svijeta te izuzetno mnogo građana, rekla je.

Na upit novinara da komentira prebojavanje ilustracije zastave SFR Jugoslavije u sklopu instalacije “Rijeka, koraci i vrijeme” na Korzu u petak navečer te reakcije HVIDRA-e u u kojoj se tvrdi da je postavljanje te zastave provokacija, Obersnel je istaknuo da povijest ne možemo promijeniti.

“Jedna od ideja projekta EPK bila je ‘aktivni građani u aktivnom gradu’, a neki, koji ne vole projekt ili ne žele razumjeti što se radi, aktivni su na ovaj način”, rekao je. U instalaciji na Korzu je, uz vremensku crtu na kojoj je naveden niz podataka o povijesti Rijeke, izložen i niz zastava država u kojima je bila Rijeka u proteklih stotinjak godina. Među njima je bila i Jugoslavija, ali su izložene, primjerice i zastave Kraljevine Italije, njemačkog Trećeg Reicha.

Policijska uprava primorsko-goranska je potvrdila da je priveden osumnjičeni za prebojavanje plakata crvenom bojom te da je u tijeku kriminalističko istraživanje.

Prebojani plakat je zamijenjen novim.

Potpredsjednica EK Šuica uručila plaketu gradonačelniku Obersnelu

Potpredsjednica Europske komisije za demografiju i demokraciju Dubravka Šuica u subotu je na svečanom protokolarnom otvaranju Europske prijestolnice kulture (EPK) uručila riječkom gradonačelniku Vojku Obersnelu plaketu EPK& te plaketu Meline Mercouri koju EU dodjeljuje za iznimno kvalitetnu pripremu programa.

Potpredsjednica EK za demografiju i demokraciju Dubravka Šuica je na svečanosti u HNK Ivana pl. Zajca čestitala Rijeci i Riječanima. Rekla je da je u 35 godina titulu EPK dobilo više od 60 europskih gradova te da je gotovo svaki od njih svjedok pozitivnog utjecaja tog naslova, od poticaja gradske ekonomije do osjećaja pripadnosti europskom kulturnom području, od obnove urbanih središta, poticanja kreativnosti do međunarodnog priznanja.

>>>Obersnel unaprijed zadovoljan ostavštinom EPK, ponosan konačnim uređenjem Titova Galeba

“Europska unija su kultura i vrijednosti, ono što mi kao Europljani jesmo i što želimo biti”, istaknula je Šuica. Kako je rekla, u trenutku kad neki vjeruju da se identitet sastoji od jednog elementa, moramo ojačati osjećaj europskog identiteta koji obogaćuje lokalnu, regionalnu i nacionalnu komponentu našeg identiteta.

“Te komponente koegzistiraju i nadograđuju jedna drugu. Riječki moto ‘Luka raznolikosti’ upotpunjuje često korišteni slogan Europske unije, ‘Ujedinjeni u različitosti'”, rekla je Šuica.

Povjerenica Europske komisije za inovacije, istraživanja, kulturu, obrazovanje i mlade Mariya Gabriel je u video poruci istaknula da će ova godina biti ključna za Hrvatsku. “Prvi put najmlađa članica unije je domaćin prve EPK u Rijeci, a Hrvatska prvi put predsjeda EU”, rekla je i čestitala na ta dva velika uspjeha.

Također je rekla da će tijekom godine Rijeka biti pod reflektorima, kao jedinstvena “Luka različitosti”.

“Posebno mi je drago da program također zadire u regiju zapadnog Balkana, dotiče pitanja čija su rješenja od zajedničke važnosti te čini vidljivim kulturno bogatstvo te regije i njezine talente, rekla je. Istaknula je da Rijeka svojim nasljeđem jasno pokazuje utjecaj različitih kultura, povijesnih razdoblja, religija i etničkih zajednica.

“U vrijeme kada se EU suočava s novim i izazovnim pitanjima, moramo preispitati svoju ulogu i načine interakcije s građanima te stvoriti zajedničku viziju budućnosti,” rekla je Gabriel.

“Projekt EPK nadilazi lokalne i regionalne okvire, obraća se svim slojevima društva, pri čemu kultura postaje impuls za poticanje suradnje i otvara razvojne mogućnosti koje se temelje na kulturnom kapitalu i kreativnoj energiji.”

Nina Obuljen Koržinek

Obuljen Koržinek: Projekt EPK nadilazi lokalne i regionalne okvire

Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek istaknula je da projekt EPK u središte stavlja predstavljanje bogatstva europskih kultura te da ulaganje u kreativne kapacitete i kulturnu infrastrukturu, doprinose ukupnom društvenom i gospodarskom razvoju.

Rekla je kako je to prilika da se projekt Rijeke EPK iskoristi i za stvaranje pozitivne slike o Hrvatskoj te da Vlada, Ministarstvo kulture, ostali resori, posebno Ministarstvo turizma, pruže projektu punu podršku.

“Projekt EPK nadilazi lokalne i regionalne okvire, obraća se svim slojevima društva, pri čemu kultura postaje impuls za poticanje suradnje i otvara razvojne mogućnosti koje se temelje na kulturnom kapitalu i kreativnoj energiji.” Ministrica je još istaknula da taj projekt produkcijski nadilazi bilo koji projekt dosad realiziran u hrvatskoj kulturi te je svim posjetiteljima zaželjela dobrodošlicu.

Dobrodošlicu u “grad kulture u kojem slobodno stvaramo i umjetnošću slavimo slobodu,” poželjela je i direktorica Rijeke 2020 Emina Višnić.

“Umjesto da idemo utabanim stazama i klišejima, tragali smo za neobičnostima. Umjesto da se vodimo za onim što je nedvojbeno, konvencionalno, odlučili smo se za progresivan pristup. Tako smo, uvažavajući tradiciju, inzistirali na njenom suvremenom tumačenju i stvaranju onoga što će u budućnosti biti prepoznato kao nova tradicija,” rekla je.

Navela je da su u pripremi programa bili usmjereni na teme koje su važne za Rijeku i povezuju građane Europe. “Tri glavna tematska koncepta – voda, rad i migracije – isprepliću se kroz program stvarajući „Luku različitosti”, naglasila je.

Najavila je 600 događanja u Rijeci, na Kvarneru i u Gorskom kotaru, naglasivši da iza svega stoji više od 200 partnera, umjetnici iz više od 40 zemalja te da će programom u luci Rijeka odati poštovanje radnicima, industrijskom nasljeđu, umjetničkoj avangardi i tradiciji te podsjetiti na vrijednosti moderne Europe.

Obrsnel: Ovo je projekt kojim Rijeka i Hrvatska postaju puls europske kulturne priče

Gradonačelnik Vojko Obersnel je istaknuo da će “Luka različitosti” biti sjecište projekata, ideja, umjetnika i kreativaca, a teme koje ih povezuju bit će voda, rad i migracije. Smatra da će godinu dana biti premalo da se napravi sve što Rijeka želi pokazati, od malih kvartovskih festivala do umjetničkih projekata koji dopiru do tisuća gledatelja.

“Ovo je ne samo riječki, već i najveći projekt hrvatske kulture, projekt kojim Rijeka i Hrvatska postaju puls europske kulturne priče u trenutku kada Hrvatska predsjeda Vijećem EU,” kazao je.

Župan Zlatko Komadina rekao je da je različitost posebnost županije, da ona obogaćuje i spaja u europski kulturni i civilizacijski krug, kojem taj kraj oduvijek pripada.

Svečanosti u riječkom HNK nazočili su visoki uzvanici iz Europe i Hrvatske – predstavnici EK, ministri kulture, predstavnici prijašnjih i budućih gradova EPK, veleposlanici u Hrvatskoj koji će pratiti središnji program otvorenja u riječkoj luci “Operu industriale.”