Ministri financija Europske unije u četvrtak su dogovorili plan za odgovor na ekonomske posljedice pandemije koronavirusa nakon što su Nizozemska i Austrija popustile pod pritiskom Francuske i europskog jugozapada kojem se pomalo iznenađujuće priključila uvijek moćna Njemačka.
Prijeporna točka za Nizozemce i Austrijance je bio mehanizam zajedničke garancije duga oko čega se politička bitka vodi već desetljećima. Iako komunikacija objavljena po postizanju sporazuma eksplicitno ne navodi zajedničko zaduživanje, francuski ministar financija Bruno Le Maire kaže da je ono “implicirano”.
>>>HBOR dobio zeleno svjetlo EK za kreditni plasman više od 13,5 milijardi kuna u realnu ekonomiju
“Tko će se zadužiti? Tu ima puno nesigurnosti na koju tek treba odgovoriti. Ali ja imam čvrsto uvjerenje da će sredstva ugledati svjetlo dana i da će dug biti preuzet zajednički u obliku koji tek treba odrediti,” izjavio je Le Maire nakon vijećanja uz ocjenu da je spomenuta “implikacija” velik uspjeh Francuske.
Ministri su u četvrtak postigli sporazum o mobilizaciji jednog bilijuna eura od kojih će polovica biti dostupna odmah, dok će drugi dio stići u obliku zajedničkog fonda za oporavak čije je osnivanje bio jedan od francuskih uvjeta za prihvaćanje cjelokupnog paketa.
Iako se detalji tek trebaju utvrditi, Le Maire je rekao da konačni sporazum podrazumijeva zajedničko zaduživanje jer nema drugog puta prema dugoročnoj ekonomskoj rekonstrukciji. “To znači to što znači. Jedini instrument koji još uvijek ne postoji u europskom financiranju je zajedničko zaduživanje,” rekao je prema citatu Reutersa.
>>>ECB ‘slomio ključ’ kupnjom velike količine talijanskog duga nauštrb Njemačke
On je također odbacio sugestiju da se novi instrument svodi na uvođenje euro-obveznica – ideja koju sjever Europe godinama drži neprihvatljivom – jer će služiti za financiranje buduće potrošnje i ponovno pokretanje ekonomija pogođenih koronavirusom, a ne za zaduživanje vlada sklonih uhljebljivanju i nesklonih strukturnim reformama.
Članice Unije će novac iz fonda moći koristiti ovisno o silini udara koronavirusa na njihove ekonomije, ali će jedan od faktora biti i veličina gospodarstva, što podrazumijeva povoljni scenarij za Italiju i Španjolsku.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.