Saborski zastupnik Ivan Pernar iz istoimene stranke u srijedu je kritizirao hrvatski pristup u suzbijanju zaraze koronavirusom, zagovarajući kao jedino razumno rješenje “selektivnu karantenu” za starije i teško bolesne, ali ne i za zdrave, mlade ljude
Pernar je u saborskoj raspravi na slobodnu temu predložio da se za osjetljive skupne zatvore javni prijevoz, kafići, kina, kazališta, dakle za starije i ljude s teškim bolestima, a da se zdravim, mladim ljudima dozvoli da normalno žive te da prebole tu bolest.
>>>Preminuo ‘muškarac srednje životne dobi koji nije bio ranije bolestan’: Beroš
Medije je prozvao da “koronu” prikazuju kao opću opasnost za sve, što ona nije. “Prosječna dob umrlih od korone je 78 godina, koliki je i prosječni životni vijek u Hrvatskoj. Za zdrave, mlade ljude ‘korona’ nije opasnost”, kazao je Pernar koji je ranije, u objavama na facebooku i drugdje opetovano sugerirao da stariji ljudi “ionako moraju on nečeg umrijeti” javno pokazujući razmjere svoje emocionalne tupavosti i nesposobnosti za empatiju, što su, spletom okolnosti, glavne odlike psihopata.
Pernar: da se zaraza slobodno širila za 90 dana epidemija bi završila
Naveo je i kako je za stjecanje kolektivnog imuniteta na neku bolest potrebno da od nje oboli od 60 do 70 posto članova društva.
To je bitno znati, jer s tempom od 100 oboljelih dnevno, koliko ima Hrvatska i kojeg “zagovara ministar Beroš“, nama bi trebalo 65 godina da u kontakt s virusom dođe 60 posto populacije, izračunao je.
“Da smo pustili da se zaraza slobodno širi, kao Šveđani, mi bi za 90 dana imali gotovu epidemiju, kao Šveđani“, ustvrdio je Pernar iako je tamošnja ministrica zdravstva Lena Hallengren rekla da Švedska nikad nije pomislila na usvajanje strategije postizanja imuniteta krda, a epidemija ne samo da nije gotova već eskalira.
>>>Stručnjaci traže ‘brzu i radikalnu’ promjenu kursa u Švedskoj: COVID-19
Inače, s navedenom taktikom se u javnim istupima poigravala i ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Alemka Markotić, a ona je označila inicijalni odgovor na epidemiju koronavirusa u Velikoj Britaniji.
Britanska vlada je ideju panično odbacila 17. ožujka nakon što je Imperial College London objavio istraživanje (.pdf) prema kojem bi ona rezultirala “katastrofalnom epidemijom” i smrću između 250,000 i 510,000 ljudi. O navedenom zaokretu su u ožujku javile sve renomirane izvještajne agencije svijeta.
Radin o Pernarovim stavovima: to su besmislice!
Rezerve prema njegovim stavovima iskazali su Milorad Pupovac (SDSS) i zastupnik talijanske manjine Furio Radin.
Pupovac je naglasio kako većina zemalja čije se mjere prate primjenjuju pravilo socijalnog distanciranja i u tome vide najefikasniju mjeru suzbijanja pandemije, druga je mjera razvoj cjepiva, “sve drugo su eksperimenti”.
Radin je za Pernara rekao da zastupa “osebujne teorije”, te da ne stoji sve što govori o borbi protiv pandemije.
“Pokušavam se racionalno odnositi prema besmislicama tog čovjeka, jer netko bi mogao shvatiti ozbiljno to što govori”, poručio je.
Grabancijaš/Hina
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.