Kina je uslijed oporavka globalne potražnje u ožujku zabilježila snažan rast izvoza i najveći rast uvoza u posljednje četiri godine.
Podaci sugeriraju da druga ekonomija svijeta nastavlja uživati prednost stečenu odrješitim i uspješnim suzbijanjem koronavirusa s krajem prošle godine, ali su budući izgledi zasjenjeni trećim valom pandemije koji je ponajviše osupnuo građane i gospodarstva u Latinskoj Americi, Europskoj uniji i Indiji.
>>>Prodaja automobila u Kini u siječnju skočila za 30%, NEV-a za 239%
Izražen u dolarima, izvoz se u ožujku povećao za 30.6 posto na godišnjoj razini. Iako upečatljiv, rast je daleko manji od rekordnog skoka za 154.9% u veljači i slabiji od očekivanja analitičara u anketi Reutersa koji su predviđali skok za 35.5%.
“Snažna vanjska potražnja izgledno će se održati u drugom tromjesečju dok se globalno gospodarstvo nastavlja oporavljati,” ocijenio je analitičar i ekonomist Hwabao Trusta, Nie Wen. “No, s ubrzavanjem globalnih napora u procjepljivanju, počinje postepeno ponovno pokretanje industrijskih sektora drugih zemalja, pa ostaje za vidjeti hoće li stelarni rast kineskog izvoza početi kliziti,” dodao je.
>>>Svijet zabrinuto promatra širenje novog virusa ususret kineskoj proslavi lunarne nove
Uvoz je prošloga mjeseca skočio za 38.1% na godišnjoj razini, što je najbrži tempo od veljače 2017. godine i debelo iznad prognoza o rastu za 23.3%.
U izvještaju se osobito ističe uvoz 1.02 milijuna tona mesa, najviše od siječnja 2020. godine, kao i soje, željeznih ruda, bakra i sirove nafte.
>>>Kina izbjegla kontrakciju, BDP u četvrtom tromjesečju bolji od očekivanja
Kina je lani bila jedina velika ekonomija s gospodarskim rastom, bruto domaći proizvode se povećao za 2.3%, ponajviše zahvaljujući potražnji za medicinskim proizvodima i uređajima za rad od kuće. Iako u plusu, rezultat je bio najslabiji u posljednje 44 godine.
Partija za ovu godinu prognozira rast BDP-a za najmanje 6%.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.