Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u ponedjeljak je usvojila novu nomenklaturu za inačice koronavirusa od značaja i/ili interesa te pozvala medijska i stručne dionike da prihvate njezinu upotrebu.
Umjesto dosadašnjeg složenog označavanja serijama brojki i slova, varijante koje izazivaju zabrinutost sada su nazvane prema slovima grčkog alfabeta i kronologiji otkrivanja.
>>>Engleska: 10% hospitaliziranih zbog ‘bengalskog soja’ primilo dvostruku dozu cjepiva
Tako je “Engleskoj inačici” ili “inačici iz Kenta” dodijeljena Alfa, “Južnoafričkom soju” Beta, “Brazilskoj varijanti” Gama, a “Indijskoj” Delta.
Stigmatizacija
WHO u priopćenju navodi da su oznake odabrane nakon širokog savjetovanja i pregleda mnogih potencijalnih sustava imenovanja u kojem su sudjelovali partneri iz cijelog svijeta, uključujući stručnjake upoznate s postojećim sustavima imenovanja, nomenklature i stručnjake za taksonomske viruse, istraživače i nacionalne vlasti.
Iz organizacije podsjećaju da designacija prema geografskom porijeklu nije neuobičajena, ali podrazumijeva stigmatizaciju na regionalnoj ili nacionalnoj razini. Primjerice, bivši je američki predsjednik Donald Trump koronavirus SARS-CoV-2 rado nazivao “Kineskim virusom” što je u pojedinim sredinama rezultiralo netrpeljivošću i napadima na osobe azijskog podrijetla.
>>>Split: suočavamo se s velikom stigmatizacijom pozitivnih i samoizoliranih | apel
“Nijedna zemlja ne smije biti stigmatizirana zbog otkrivanja i prijavljivanja varijanti,” rekla je epidemiologinja WHO-a Maria Van Kerkhove.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.