Biznis i ekonomijaPreporučeno

Američki mirovinski fondovi i investitori popušili 4 milijarde dolara, Allianz suočen s morem tužbi

Mirovinski fondovi vozača kamiona, učitelja i radnika u podzemnoj željeznici uložili su u Sjedinjenim Državama tužbe protiv njemačkog osiguravatelja Allianza, jednog od vodećih svjetskih upravitelja imovinom, zbog propusta u zaštiti njihovih investicija tijekom kolabiranja tržišta suočenog s pandemijom koronavirusa.

Allianz je u ožujku investitore izvijestio o likvidaciji dva fonda i još jednog “offshore vozila”. Jedna od tužbi tvrdi da su investitori izgubili 97% novca uloženog u jedan od fondova.

Reuters podsjeća da je strah na tržištima u prvim mjesecima godine izbrisao milijarde dolara iz pojedinih portfelja i ostavio duboke ožiljke za mnoge investitore, no niti jedan od vrhunskih upravitelja imovinom na teritoriju SAD-a nije suočen s tako velikim brojem tužbi kao Allianz.

>>>American Airlines upozorava na gubitak 40,000 radnih mjesta

Osiguravatelj je u ožujku ove godine bio prisiljen zatvoriti dva privatna hedge (riziku sklona) fonda, što je izazvala val tužbi za koje kompanija tvrdi da su “zakonski i činjenično manjkave”.

>>>U ‘smiraju prije oluje’ Marks & Spencer dijeli 7,000 otkaza

“Iako su gubici bili razočaravajući, navodi podnositelja zahtjeva pravno su i činjenično manjkavi i protiv njih ćemo se energično braniti,” rekao je glasnogovornik Allianza za Reuters argumentirajući da su tužitelji profesionalni investitori koji su ulagali u fondove “čiji su rizici razmjerni većim prinosima.”

Združeno, razne tužbe podnesene na sudu u Južnom okrugu New Yorka tvrde da su investitori ukupno izgubili oko 4 milijarde dolara, što je potaknulo i istragu američke Komisije za vrijednosne papire.

Posljednju od tužbi uložio je mirovinski fond 70,000 radnika njujorške podzemne željeznice (Metropolitan Transportation Authority, MTA) čija je inicijalna investicija iznosila 200 milijuna dolara.

>>>Gotovo 30 milijuna Amerikanaca nema dovoljno novca za hranu

Allianz se kladio “na čitavu kuću” i “iz pohlepe žrtvovao teško zarađene mirovine i beneficije MTA radnika koji su u to vrijeme riskirali svoje živote pred COVID-om da bi New York održali na životu,” navodi se u tužbi.

Poput drugih velikih osiguravatelja i upravitelja imovinom, Allianz je suočen s gubicima na više bojišnica, tužbe uključuju i potraživanja zbog neisplaćenih odšteta povezanih sa “zaključavanjem” nebrojenih ugostiteljskih biznisa širom svijeta, prisilnim otkazivanjem ili odgađanjem događanja. Zabilježen je i generalni pad potražne za osiguranjem automobila i putovanja zbog čega se očekuje pad profita na godišnjoj razini.