Biznis i ekonomijaPreporučeno

Anarhija u Južnoj Africi | VIDEO

Gomile su u srijedu nastavila s pustošenjem i pljačkom širom Južne Afrike unatoč nastojanjima vlade da zaustavi tjedan nasilja u kojem je ubijeno više od 70 osoba i uništeno na tisuće biznisa.

Neredi, najgori u Južnoj Africi u dugom nizu godina remete i zdravstveni sustav suočen s trećim valom zaraza i bolesti COVID-19.

Prosvjede je okinulo uhićenje 79-godišnjeg bivšeg predsjednika Jacoba Zume koji se policiji predao prošle srijede nakon što je propustio sudsko ročište povezano s optužbama za korupciju.

Izgredi su u prvim danima bili fokusirani na njegovu rodnu provinciju KwaZulu-Natal te gospodarsko i financijsko središte Johannesburg u Gautengu, da bi se u noći s utorka na srijedu proširili na dvije druge oblasti, Mpumalangu i Northern Cape.

Fotograf Reutersa u srijedu je posvjedočio pljački nekolicine trgovina u gradu Hammersdale u Kwazulu-Natal, dok lokalni mediji i televizije javljaju o razbojništvima u najvećem južnoafričkom gradskom naselju Soweto i lučkom gradu Durbanu na obalama Indijskog oceana.

Vlasti su policijske snage osnažile vojskom koja je u srijedu uspjela uspostaviti red u pojedinim područjima u okolici Johannesburga.

>>>Građanska pobuna nokautirala neoliberalnu ekonomiju Čilea

Nacionalna mreža bolnica (NHN) koja okuplja i predstavlja 241 javnu bolnicu upozorava da palež i pljačka pogoršavaju već lošu epidemiološku situaciju, prijeti nestašica hrane, kisika i lijekova za koje je glavna ulazna točka Durban.

“Učinak pljačke i razaranja ima svirepe posljedice za bolnice,” rekli su iz NHN-a. “Epicentar pandemije trenutačno je u provincijama pod opsadom” zbog čega osoblje ne može obavljati svoje dužnosti.

Vlasti u Durbanu naizgled su nemoćne u odmjeravanju s razjarenim i osvetnički raspoloženim gomilama zbog čega su na scenu stupili naoružani građani u lokalnim medijima nazvani “obrambenim odredima”, većinom pripadnici bjelačke manjine koji blokiraju ulice u nastojanju da spriječe daljnju pljačku.

Propadanje

Dionici u industriji u srijedu su izvijestili da je rafinerija SAPREF u Durbanu, najveća u zemlji, privremeno prestala s radom.

Gradonačelnik Ethekwinika, metropolitanskog okruga koji uključuje luku, procjenjuje da je anarhija izazvala oko 1.09 milijardi dolara izravne imovinske štete i još milijardu dolara gubitka na tržištu dionica.

Neredi su pogodili oko 40,000 biznisa i ugrozili 130,000 radnih mjesta, rekao je.

“Većina njih možda se nikad neće oporaviti.”

Iako okinuti zatvaranjem Zume, neredi reflektiraju rastuću građansku frustraciju vladajućim Afričkim nacionalnim kongresom koji u desetljećima nakon okončanja aparthejda u 1994. godini nije osigurao jednakost niti popravio standard velikog broja građana.

>>>Straćare u predgrađu Caracasa ilustriraju rastući očaj Venezuele

Siromaštvo i nejednakost koji podupiru i potpiruju gnjev dodatno su osnažile društvene i gospodarske mjere uvjetovane pandemijom koronavirusa. Ujedinjeni narodi izražavaju zabrinutost da će neredi pogoršati situaciju na tržištu rada i produbiti krizu.

>>>Krah libanonske funte, vrijednost minimalca pala na oko 430 kuna

Prema posljednjim službenim podacima iz 2015. godine, ugrubo polovica Južnoafrikanaca živi u siromaštvu, gubitak poslova uslijed pandemije mnoge je ostavio u očaju. Stopa nezaposlenosti u prva je tri ovogodišnja mjeseca dosegla rekordnu razinu od 32.6%.

Pratite nas na Google vijestima

via Reuters/BBC

Comments (2)

  1. […] je situacija i Južnoj Africi, gdje je jednu od ključnih luka, u Durbanu, prvo zahvatila rijetko viđena anarhija a potom udario kibernetički napad čiji je rezultat kaos na […]

Comments are closed.