Biznis i ekonomija

BA.5.2.1 u Šangaju i drugi faktori ljuljaju tržište naftom

Cijene nafte u ponedjeljak su posrnule nakon što su kineske vlasti izvijestile o prvom slučaju zaraze super zaraznom podvarijanatom omikron soja koronavirusa (BA.5.2.1).

Slučaj je zabilježen u Šangaju gdje se broj novooboljelih iz dana u dan povećao s 52 na 63.

>>>‘Samo ulaz. Nema izlaza’: distopijsko covid ludilo okužilo Kinu

Kina inzistira na politici “nulte tolerancije” koronavirusa zbog čega tržišta očekuju novu rundu masovnog testiranja i/ili masivnih “lockdowna” u scenariju koji bi snažno osupnuo potražnju u po veličini drugom gospodarstvu svijeta.

Budućnosnice referentnog brenta sirove nafte u ponedjeljak su pale za 1.29 dolara ili 1.2% – na 103.01 dolar.

WTF su budućnosnice?

Budućnosnice su ugovori prema kojima se temeljna imovina (roba, obveznica, dionice, valuta) mora isporučiti unaprijed utvrđenog datuma u budućnosti. Drugim riječima, one obvezuju obje ugovorne strane da transakciju provedu određenog datuma u budućnosti.

Primjerice: Croatia Airlines (CA) ne može predvidjeti cijenu goriva za tri mjeseca, ali želi smanjiti rizik podnošenja velikih gubitaka u slučaju naglog rasta cijene goriva. Kako bi izbjegla taj rizik, može zaključiti terminski ugovor sa svojim španjolskih dobavljačem goriva Repsolom prema kojemu će od Repsola za tri mjeseca kupiti gorivo po cijeni od 100 € po barelu. Nakon što se ugovor zaključi, CA je zajamčena isporuka potrebnog goriva po navedenoj cijeni bez obzira na to kolika će biti njegova cijena u budućnosti (izvor ZSE).

Čimbenici

“Tržište jednostavno odgovara na strujanje vijesti iz Kine koje su zasad ugrabile ponajviše pažnje,” komentirao je Vivek Dhar, analitičar banke Commonwealth.

>>>EU rusku naftu kupuje preko posrednika i uvozi inflaciju za svoje građane | RBC Capital Markets

Na kretanja utječu i drugi faktori, uključujući planove zapadnjačkih nacija da ograniče cijenu ruske nafte, iako je realizacija takvog poduhvata nejasna u okvirima slobodnog tržišta. Predsjednik Vladimir Putin prošlog je tjedna upozorio da daljnje sankcije ruskih energenata podrazumijevaju “bez pretjerivanja katastrofalne” posljedice za globalno tržište.

Rusija je u utorak naredila i prekid opskrbe naftovodom kojim upravlja Kaspijski naftovodni konzorcij (CPC), odgovoran za tranzit oko 1% nafte u globalnom naftotoku.

>>>EK gura gospodarsko samoranjavanje, Europljani na Twitteru nezadovoljni | embargo na rusku naftu

Reuters javlja da nafta u ponedjeljak još uvijek teče, no koliko će to potrajati ostaje neizvjesno.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima