PolitikaPreporučeno

Belgija postigla politički konsenzus o četverodnevnom radnom tjednu

Liberalne struje belgijske vlade naizgled su usvojile širi politički konsenzus oko uvođenja četverodnevnog radnog tjedna.

>>>I Škotska priprema pilot program četverodnevnog radnog tjedna

Prijedlog koji bi službeno mogao biti predstavljen već ovog tjedna predviđa rad od 38 ili 40 sati tjedno ali kroz četiri umjesto pet dana i uživa podršku svih vladajućih stranaka.

Ukoliko se mjera usvoji vlasti će poticati i hrabriti poslodavce da uvedu radni dan od 9.5 sati, no s takvom se strategijom ne slažu svi dionici.

“U principu, mi mislimo da je to dobro za slobodu zaposlenih, dakako to prije svega mora biti izbor zaposlenika,” rekla je liderica Zelenih u vladajućoj koaliciji, Meyrem Almaci. “To je o tome kako on ili ona organiziraju svoj život. O tome kako to pristaje životima ljudi,” dodala je prema citatu DeMorgena.

Poriv uživa i otpor socijalističkog sindikata koji prije svega želi osigurati manji broj radnih sati tjedno ili spriječiti da radni dan postane predug.

Prednosti, dvojbe

Tymo Westerlinck, radnik u rent-a-car kompaniji Dockx koja je već usvojila četverotjedni radni tjedan kaže da on ima svoje prednosti.

>>>Esej koji pravo na rad suočava s božanskim darom nerada 23. besplatan naslov BEK-a

“Kroz slobodni dan možeš ispuniti više planova. Primjerice, ne trebaš juriti u trgovini, ili se možeš naći s prijateljima,” veli. S druge strane, on dvoji o utjecaju produljenog radnog dana na obiteljski život. “Tada možda ne bih mogao odvesti klince u školu ujutro ili ih pokupiti navečer.”

Glasnogovornik belgijskog ministarstva ekonomije i rada Pierre-Yves Dermagne u četvrtak je za Euronews Next potvrdio da savezna vlada o četverodnevnom radnom tjednu promišlja unutar šire rasprave o reformi tržišta rada.

On je skraćeni radni tjedan nazvao “temeljnim pitanjem” nakon što je pandemija bolesti COVID-19 izazvala velike promjene u načinu na koji radimo ili percipiramo radne situacije.

Kontekst

U Europskoj uniji u posljednjim godinama snaže porivi prema usvajanju četverodnevnog radnog tjedna. On postaje zbilja u Španjolskoj i na Islandu gdje su eksperimentalni pilot programi rezultirali “neodoljivim uspjehom”.

Skraćeni radni tjedan traži i najveći njemački sindikat.

Prema lanjskom istraživanju portala MojPosao četverodnevni radni tjedan podržava 69% Hrvatica i Hrvata.

Pratite nas na Google vijestima