Američki predsjednik Joe Biden u svom je prvom realpolitičkom izletu Rusiju i ruskog predsjednika Vladimira Putina oslikao kao sporednog igrača u svijetu u kojem Washington sve više okupira naizgled nezaustavljiv uspon Kine.
Njegovi pomoćnici kažu da je Biden u razgovorima s ruskim kolegom poslao poruku da Rusija svojim postupcima, poput kibernapada ili uplitanja u demokratske procese drugih zemalja, samu sebe izolira na međunarodnoj sceni, no pojedini promatrači i analitičari drže da je riječ o nezahvalnoj igri potkopavanja ugleda i utjecaja Putina i istovremenog pokušaja da se zaustavi daljnje narušavanje bilateralnih odnosa koji su na najnižoj razini od hladnoratovskog razdoblja.
>>>Biden pozvao Putina na ‘razgovor o cijelom nizu pitanja – normalizaciji odnosa’
“Administracija želi smanjiti napetosti. Meni baš nije jasno da isto želi i Putin,” rekao je za Reuters Tim Morrison, nacionalni savjetnik u vrijeme Trumpova predsjedanja. “Jedina karta koju on može igrati je ona remetilačka,” dodao je.
“Gornja Volta”
Biden je nakon susreta s Putinom novinarima rekao da Rusija “očajnički želi ostati velikom silom.”
“Rusija je trenutno u vrlo, vrlo teškoj situaciji. Njih istišće Kina,” izjavio je prije ukrcavanja u svoj avion i napuštanja Ženeve. Rusi ne žele postati poznati kao, “kako to kažu neki kritičari, Gornja Volta s nuklearnim oružjem,” dobacio je referirajući se na bivšu francusku zapadnoafričku koloniju koja je ime promijenila u Burkina Faso.
>>>Uspon Kine zbližava EU i Indiju
Matthew Schmidt, izvanredni profesor na Sveučilištu New Haven i specijalist za ruska i euroazijska pitanja, kaže kako je očito da Biden nastoji potkopati Putinov značaj na globalnoj pozornici. “Strategija je, ako ćemo je pojednostaviti, pritisnuti dugmad Putina, ali s nekim realnim činjenicama,” rekao je.
Graham: Putina nije briga
Službenici su ususret prvom razgovoru Bidena i Putina naglašavali da ne očekuju velike prekretnice, što se pokazalo točnim, iako je dogovoren nastavak rada na kontroli oružanja i kibersigurnosti, kao i ulaganje dodatnih napora u pronalazak novih područja suradnje kako bi se popravili odnosi.
Ideju da je Putin pogođen strategijom marginalizacije ili poigravanjem s njegovom taštinom u četvrtak je odbacio američki republikanski senator Lindsay Graham, generalni i učestali kritičar Bidena.
>>>Ruski Nacionalni fond odbacio dolar | ministar
“Meni je jasno da Putina ne može biti manje briga kako ga percipiraju drugi, i, bit ću iskren, da bi on uživao u reputaciji nekoga sa sposobnošću uspješnog uplitanja u unutarnje poslove drugih zemalja,” rekao je senator iz Južne Karoline čija je stranka gnjevna zbog odluke Bidenove administracije da dopusti geopolitički poraz i nesmetani završetak plinovoda Sjeverni tok 2.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.