Biznis i ekonomijaPreporučeno

Bild: gospođa inflacija Christine Lagarde rastapa mirovine, plaće i štednju

Najprodavaniji njemački tabloid Bild u subotu je objavio britku i oštru kritiku predsjednice Europske središnje banke Christine Lagarde koju optužuje da tolerancijom inflacije razara štednju i ruši kupovnu moć običnih ljudi.

Reuters podsjeća da je Bild sličnu kritiku u 2019. uputio i tadašnjem šefu ECB-a na odlasku, Mariu Draghiju.

Europska središnja banka (ECB) od 2014. godine gotovo postojano prakticira politiku “kvantitativnog popuštanja”, odnosno stvaranja/tiskanja novca. Banka je do danas stvorila 8.6 bilijuna dolara.

>>>Središnje banke stvaraju 834 milijuna dolara na sat – 13.9 milijuna u minuti | BoA

Upravno vijeće ECB-a na posljednjem, prije dva dana održanom vijećanju o monetarnoj politici, zadržalo negativne kamatne stope za financijski sustav, što u suštini znači da banke središnjici vraćaju iznos manji od posuđenog, što je, uz nekolicinu izuzetaka nezamislivo za građane i poduzetnike.

Gospođa inflacija

U navedenom kontekstu, Bild je Lagarde nazvao “gospođom inflacijom”, optuživši je da zarađuje golem novac i uživa u luksuzu dok ne pokazuje brigu za poteškoće s kojima se suočavaju obični ljudi. “Christine Lagarde rastapa mirovine, plaće i štednju,” navedeno je u osvrtu.

Upitana za komentar, osoba zadužena za odnose s javnošću pri ECB-u za Reuters je rekla da je Lagarde u četvrtak prepoznala kako inflacija “očito izaziva zabrinutost” građana i da su krojači monetarne politike “puno tražili dušu” prije zaključka da će inflacijski pritisci okopniti u idućoj godini.

>>>Komisija kroti Njemačku zbog presude ECB-u

Spiegel je pak, također u subotu, objavio intervju u kojem je Lagarde pokazala empatiju prema brigama i nevoljama običnih Nijemaca.

“Sama kupujem i pažljivo pratim kako se razvijaju cijene,” rekla je. “Vidim da svakodnevni proizvodi poput jogurta, kruha ili putra postaju sve skuplji.”

Inflacija u europodručju kojem stremi Hrvatska ovog se mjeseca propela na 4.1%, što je najveće vrijednost od formiranja zone u 1997. godini. Pritisak u Njemačkoj pritom je još snažniji pa bi se rast cijena s krajem godine mogao približiti na 5%.

Pratite nas na Google vijestima