FunPreporučeno

‘Božanska komedija’: teška povratna paljba po tajkunima koji su dali milijune za Notre-Dame

Silni novac prikupljen za obnovu vatrom oprljene gotičke crkve Notre-Dame nastavlja odjekivati društvenim mrežama, a nakon početnih hvalospjeva najdarežljiviji francuski milijunaši i milijarderi trpe tešku povratnu paljbu.

Izdašne donacije su, za poznavatelje aktualnih prilika u Francuskoj očekivano, potpirile postojeću raspravu o društvenoj i ekonomskoj nejednakosti a vatru ponajviše šire predstavnici građanskog pokreta “Žuti prsluci” i sindikalni lideri.

Negativne reakcije bilježe Washington Post, Forbes, CNN i izvještajne agencije a sukus kritike koju prenose je da bi mega-donatori društvene probleme mogli brzo riješiti kad bi prema njima iskazali isti altruizam i gorljivost kao prema građevini.

“Ako mogu dati desetke milijuna za obnovu Notre-Dame, onda bi nam trebali prestati govoriti da nema novca za socijalno i društveno izvanredno stanje (u kojem se Francuska nalazi),” rekao je za Washington Post šef snažnog francuskog CGT sindikata Philippe Martinez.

>>>Masovna privođenja i masivan gnjev zbog Notre-Dame na 23. prosvjedu ‘Žutih prsluka’

Od velikih “dobrotvora” pod žestokom kritikom ističu se Francois Henri Pinault i Bernard Arnault, milijarderi koji su ponudili 100, odnosno 200 milijuna eura za obnovu crkve dok je požar još bjesnio. Oni su inače skloni međusobnom filantropskom nadmetanju, što im ovih dana ne služi kao olakotna okolnost.

“Uz pucanj srednjeg prsta i palca, dvojica francuskih milijardera su dala 300 milijuna eura za obnovu Notre Dame. Zamislite samo što bi bilo kad bi milijarderi toliko brinuli o uhhh ljudima,” zacvrkutao je na Twitteru novinar Carl Kinsella čiji članak s naslovom “Reakcija bogatih na Notre Dame uči mnogo o svijetu u kojem živimo” trendira na Googleu.

>>>Za obnovu Notre-Dame prikupljeno gotovo milijardu dolara

Kinsella je u tekstu podijelio porazne statistike o siromaštvu u Francuskoj i sugerirao da bi dobrostojeći mogli riješiti dobar dio društvenih problema  – samo kad bi htjeli.

Pojedini komentatori, poput Olivera Williamsa (Forbes), pak ističu da bi, ako ne šokantna, onda na trenutke krajnje pikantna kritika mogla rezultirati i drugom vrstom povratne paljbe jer bi se bogatiji donatori nakon nje mogli suzdržati od raskošnijeg darivanja novca.

>>>16 vodoriga uklonjeno s Notre-Dame 3 dana prije ‘inferna’

Kako bilo, posljednji dani svjedoče da se win-win situacija, u kojoj su najbogatiji ljudi Francuske očekivali pozitivnu društvenu reakciju i usputne porezne olakšice, lako i brzo može preokrenuti, u maniri kakve “božanske komedije”.