Biznis i ekonomijaPreporučeno

Britanski ‘Kralj piletine’ upozorio na dvoznamenkastu inflaciju cijena

Britansko dvadesetogodišnje uživanje u jeftinoj hrani dolazi kraju a inflacija u sektoru mogla bi doseći dvoznamenkaste postotke uslijed epohalnog remećenja opskrbnih lanaca pandemijom koronavirusa i nedostatka radnika u ključnim sektorima gospodarstva, upozorio je najveći britanski proizvođač piletine.

Uz generalno, globalno remećenje tržišta, Britanija pati od kronične nestašice nekoć “jeftinih” europskih radnika. Situacija je osobito akutan u prijevozu, klaonicama i skladištima.

>>>Tržišta u trećem danu povlačenja pred rastućim cijenama energije, inflacijom

“Dani kad ste četveročlanu obitelj mogli hraniti s piletinom za tri funte (26 kuna) dolaze kraju,” rekao je u izjavi za javnost Ranjit Singh Boparan, vlasnik 2 Sisters grupe koji slovi kao “Kralj piletine”.

“Relativno gledajući, piletinu je danas jeftinije kupiti nego prije 20 godina. Kako može biti ok da cijela piletina košta manje od pola litre piva? Od sada gledate u drugačiji svijet u kojem kupac plaća više.”

Bopran je 2 Sisters utemeljio u 1993. godini otkad prodaje perad, pizzu i pite. Njegova tvrtka posjeduje više od 700 farmi i na tjedan obradi 10.4 milijuna ptica.

Automatizacija

Boparan, čiju piletinu konzumira trećina tržišta u Ujedinjenom Kraljevstvu, drži da vlasti neće moći zauzdati sve inflacijske pritiske i riješiti probleme s divljanjem cijena koje tresu postpandemijski svijet.

“Manje radne snage znači manje izbora, manji opseg proizvodnje, prazne police i inflaciju plaća, i to se neće promijeniti,” rekao je. “Trenutačno moram biti iskren što to znači za potrošača jer bi inflacija mogla doseći dvoznamenkastu vrijednost,” dodao je poduzetnik najavljujući uzgred investicije u automatizaciju proizvodnje.

>>>Britanski industrijalci traže državnu intervenciju, kontrolu cijene plina

Bopran u izjavi za javnost koju prenosi Reuters podcrtava silinu cunamija troškova s kojim je suočen: cijene hrane i dodataka prehrani, veterinarski troškovi i plaće redom su porasli za 15-20%, a sve u okolnostima brexitom uvjetovane i akutne nestašice vozača kamiona.

>>>Komisija predlaže izravne uplate novca građanima, izmjenu porezne politike | energetska kriza

U ilustraciji siline inflacijskih pritisaka, cijene energije i CO2 koji se koristi u mesnoj industriji od početka godine porasle su za 500%, cijene pakiranja za 2 Sisters 20%.

Pratite nas na Google vijestima