Biznis i ekonomijaPreporučeno

Bundesbank upozorio na ‘oštro usporavanje’ njemačkog gospodarstva

Gospodarski rast Njemačke izgledno će oštro usporiti u četvrtom tromjesečju uslijed nastavka pandemijskog remećenja opskrbnih lanaca i pada potražnje za uslugama, upozorila je tamošnja središnja banka u redovitom mjesečnom izvještaju.

“Rast će vjerojatno znatno usporiti u tekućem kvartalu,” rekli su iz Bundesbank uz procjenju da će kretanje bruto domaćeg proizvoda biti “značajno” ispod 3.7% predviđenih u lipnju.

>>>‘Dobro smo prošli’: raskošna fiskalna politika ublažila pad njemačkog BDP-a u 2020. | Destatis

“Snažan zamah u uslužnom sektoru vjerojatno će se znatno smanjiti. Proizvodni sektor vjerojatno će i dalje patiti od problema s isporukom.”

Neovisno potvrđujući negativne trendove, renomirani ekonomski institut Ifo u ponedjeljak je izvijestio o padu poduzetničkog sentimenta u listopadu, moral sada kopni četiri mjeseca zaredom.

Remećenje opskrbnih lanaca

Situacija je osobito nezahvalna u golemoj automobilskoj industriji suočenoj s nestašicom poluvodiča na globalnoj razini. Ekonomisti predviđaju da će kriza u opskrbi potrajati duboko u iduću godinu uz negativan utjecaj na rast u mjesecima koji dolaze.

>>>Na pragu jeseni urušavanje očekivanja u njemačkoj automobilskoj industriji | Ifo

Nevolje su pritom u potpunosti povezane s poteškoćama u opskrbi, industrijske narudžbe ostale su “zdrave” što vodi “ekstremno visokom” jazu između potražnje i proizvodnje,” rekli su iz Bundesbank.

Očekuje se i daljnje remećenje uslužnog sektora koji trpi zbog novog vala pandemije iako su aktualne epidemiološke mjere daleko od “zaključavanja” kakvom smo svjedočili u prijašnjim plimama zaraza.

>>>Inflacija u Njemačkoj raste brže od plaća

Banka je ponovila upozorenje da će poteškoće u opskrbi i opskrbnim lancima uparene s povijesnim divljanjem cijena energije nastaviti s napuhavanjem potrošačkih cijena.

“Generalno, stopa inflacije vjerojatno će za sada nastaviti rasti, prije postupnog pada u dolazećoj godini,” rekli su krojači monetarnih smjernica.

Pratite nas na Google vijestima

via Retuers