Biznis i ekonomijaPreporučeno

Burilović najavio 100 do 150 otkaza | Skupština HGK

Na 12. sjednici Skupštine Hrvatske gospodarske komore odlučeno je da se privremeno oslobode plaćanja članarine tvrtke iz Požeško-slavonske županije koje su pretrpjele velike štete zbog nevremena, a raspravljalo se i o Nacrtu prijedloga novog Zakona o HGK.

“Drago mi je što mogu reći da je naša današnja sjednica Skupštine bila vrlo konstruktivna i to ponajprije zato jer smo na njoj donijeli odluku o privremenom oslobađanju od plaćanja članarine tvrtke iz Požeško-slavonske županije koje su, nažalost, pretrpjele velike štete zbog nedavnog razornog nevremena. Osim toga, do kraja godine smo produžili i odluku po kojoj su plaćanja članarine oslobođene i naše članice sa sjedištem na području Sisačko-moslavačke županije, kojima je onemogućeno redovito poslovanje uslijed posljedica potresa, odnosno članice iz Zagrebačke i Karlovačke županije, koje se oslobađaju plaćanja članarine na temelju odobrene prijave o postojanju štete od prirodne nepogode,” izjavio je predsjednik HGK Luka Burilović.

Kalkulacije s cijenama uslugama, članskim paketima

Na dnevnom redu Skupštine bila je još jedna važna tema, a to je Nacrt prijedloga novog Zakona o HGK, koji je poslan u saborsku proceduru, a prema kojemu će 97 posto članica, odnosno sve one koje spadaju u prvu od tri predložene skupine, biti oslobođene plaćanja obvezne članarine.

>>>Puljak: tražimo da se Zakon o Hrvatskoj gospodarskoj komori povuče iz rasprave

Sa Skupštine je poručeno kako će male tvrtke, unatoč ukidanju članarine, po načelu solidarnosti i razmjernosti i dalje imati pravo na dio usluga, dok će im ostale biti dostupne kroz članarinu ili pojedinačnu naplatu.

Tomislav Radoš; Foto: HGK

Potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj Tomislav Radoš istaknuo je da će Komora nastaviti zagovarati interese tvrtki iz prve skupine koje neće htjeti plaćati članarinu. One će imati i pravo na određeni opseg usluga, što uključuje i informiranje.

Radoš je najavio da će se usluge naplaćivati pojedinačno ili ponuditi kroz nekoliko paketa članarina. Pojasnio je da će cijene pritom poticati učlanjenje, odnosno da će poduzetnicima često biti isplativije platiti članarinu od primjerice 100 kuna mjesečno, nego pojedinu uslugu.

>>>Glas poduzetnika ukazao na ‘apsurdnu’ uskratu savjetovanja, nelogičnosti u reformi HGK

“Cilj nam je da svakom gospodarskom subjektu omogućimo da koristi i pojedinačnu uslugu, ali i da uzme članarinu na godišnjoj razini”, rekao je Radoš.

Otkazi za 100 do 150 ljudi

Govoreći o Nacrtu zakona Burilović je izjavio da su “najavljene promjene nastavak reforme koju već neko vrijeme provodimo unutar institucije, a kojom smo smanjili broj zaposlenih, digitalizirali komoru i podigli razinu učinkovitosti. Dakako, možemo i moramo biti još bolji. Moramo biti ne dobar, nego najbolji partner našim poduzetnicima danas, ali i u budućnosti, koja će sa sobom nositi i brojne promjene. Stoga, potaknuti i novim prijedlogom zakona, ali i našim strateškim ciljevima, nastavljamo s transformacijom Komore.”

Sudionici Skupštine; Foto: HGK

Dodao je da je otkad je preuzeo upravljanje Komorom u 2015. godini broj zaposlenika smanjen sa 670 na 380 te da je cijena članarine smanjene u četiri navrata.

Iznio je da će procijenjeni gubitak 60-ak milijuna kuna od članarina rezultirati otpuštanjem između 100 do 150 ljudi, čime bi se broj zaposlenih sveo na oko 230.

>>>Burilović pozdravio povećanje kvota, podržao strože uvjete za one koji više puta odbiju posao

“Poznajete li još koju instituciju koja je za toliko smanjila broj ljudi,” upitao je Burilović uz ocjenu da će za dotjerivanje i raspravu o novom Zakonu biti vremena budući da se drugo čitanje odvija na jesen.

>>>Branitelji podigli ogradu od ‘ljigavog Burilovića’

Hina izvještava da je predsjednik Komore, koja je godinama suočena s optužbama o nepotizmu i uhljebljivanju političkih podobnika i poslušnika posegnuo i za sarkazmom sugerirajući da će oslobađanje poduzetnika od najniže članarine, u iznosu od 42 kune mjesečno, rezultirati “procvatom hrvatskog gospodarstva”.

Grabancijaš/HGK/Hina