Biznis i ekonomijaPreporučeno

BYD remeti tržišta, nudi autonomnu vožnju u modelima s cijenom manjom od 10.000 eura

Kineski proizvođač električnih automobila BYD u ponedjeljak je svoje napredne sustave za autonomnu vožnju uvrstio u većinu ponude, uključujući low-end modele s cijenom od samo 9.265 eura.

Utemeljitelj tvrtke Wang Chuanfu novinarima je rekao da će vlasnički sustav asistencije u vožnji s nazivom “Božje oko” biti dostupan u svim modelima s cijenom iznad 100.000 juana (13.277 eura) i u tri konkurentnija modela, od kojih je najjeftiniji Seagull (Galeb) s početnom cijenom od 69.800 juana.

Prodaja novoopremljenih modela, njih ukupno 21, započela je neposrednog po završetku prezentacije uz napomenu Wanga da je riječ o “prvoj seriji”.

Reuters i drugi izvori podcrtavaju da je agresivno otvaranje tehnologije nižim platnim razredima osobito loša vijest za Teslu koji slične sustave nudi u modelima s početnom cijenom od oko 31.000 eura.

BYD predstavlja izazov i za autohtonu konkurenciju koja samostalnu vožnju nudi po cijeni od oko 14.500 eura.

“Najveće otkrivenje BYD-a je da žele izjednačiti pravo na tehnologiju. Tehnologija ne mora biti vrhunska i oni ovdje mogu voditi rat cijenama,” komentirao je Yale Zhang, direktor Automotive Foresighta, za Reuters.

“To je pomalo poput DeepSeeka,” dodao je u referenci za kineski Veliki jezičnih model umjetne inteligencije čije su sposobnosti osupnule zapadnjačku konkurenciju.

Utrka prema dnu, protekcionizam

John Zeng, voditelj tržišnih prognoza za Kinu u konzultantskoj tvrtki GlobalData sa sjedištem u Londonu, potez BYD-a tumači kao priznanje da je njegova prodaja, koja je lani dosegnula 4 milijuna vozila, izgledno na platou i treba novi proboj.

Pametna vožnja “prodaju će odvesti na novu razinu,” rekao je. “Drugi proizvođači automobila, uključujući Xpeng, bit će pod golemim pritiskom BYD-ovih pristupačnih električnih vozila s ADAS pogonom, ali za njih bi bilo teško slijediti njihov primjer sa sličnim pristupačnim modelima.”

Dionica BYD-a u posljednjih je pet dana, koliko traju nagađanja i najave u kineskim medijima, porasla za 18%. Tesla se istovremeno povukao za 5.5%.

Natjecanje na kineskom tržištu električnih automobila u posljednjim je godinama brutalno i okida protekcionizam na vanjskim tržištima, a osobito u Europskoj uniji (vidi povezane vijesti).



Povezane vijesti