Biznis i ekonomijaPreporučeno

Carinski rat SAD-a i Kine eskalirao na 145% vs. 125%, vinuo zlato do rekordnih visina

Carinski rat Sjedinjenih Država i Kine, prvog i drugog gospodarstva svijeta, u petak je nastavio eskalirati, remetiti burze i izazivati zloguka pretkazanja o globalnoj recesiji.

Washington je s krajem tjedna harmice na kineski uvoz povećao na 145%, Peking je u petak odgovorio stopom od 125%.

Tržišta dionica na riposte su reagirala novim povlačenjem u crveno, dolar je kliznuo a prinosi na američke državne obveznice poskočili.

Cijena zlata, utočišta za investitore u kriznim vremenima, vinula se do rekordnih visina.

“Promptna cijena zlata porasla je danas za 3%, zatvorivši se na rekordno visokoj razini od 3175,36 USD. Zlato doista blista u ovom okruženju – ali je također i ozbiljno upozorenje da se nešto veliko i zabrinjavajuće sprema u gospodarstvu,” napisao je o propinjanju investitor Jesse Colombo znamenit po pretkazanju Globalne financijske krize.

“Recesijski rizik sada je mnogo, mnogo viši nego što je to bilo prije nekoliko tjedana,” konstatirao je Adam Hetts, globalni voditelj multi-aktive u upravitelju imovinom Janusu Hendersonu.

Kontekst

Predsjednik Donald Trump u srijedu je izveo “zapanjujući” i neočekivani zaokret i naredio 90 dana moratorija na primjenu carina uz obrazloženje da su brojne zemlje izrazile želju za pregovorima.

“Kažem vam, ove zemlje zovu, ljube mi guzicu. Oni umiru od želje da naprave dogovor. Molim vas, molim vas, gospodine, napravimo posao. Sve ću učiniti, učinit ću bilo što,” rekao je.

Pojedini analitičari, u sjeni njegove slavodobitnosti, drže da je povod za stanku neočekivana rasprodaja američkih državnih obveznica i oštro poskupljenje zaduživanja.

Prinos na referentne 10-godišnju obveznice u srijedu je prije odluke o moratoriju u nekoliko sati skočio do 4.5% što je prihvaćeno kao znak da vrijednosnice gube status sigurne luke.

Američki ministar financija Scott Bessent u četvrtak je pokušao umiriti investitore i tržišta izjavom da je više od 75 zemalja izrazilo želju za trgovinskim pregovorima.

Prvi komentar Xi Jinpinga

Trump je istovremeno izrazio “nadu” u postizanje dogovora s Kinom i izrazio štovanje prema kineskom predsjedniku Xi Jinpingu.

“U istinskom smislu, on je moj prijatelj dugo vremena i mislim da ćemo na kraju razraditi nešto što je jako dobro za obje zemlje,” rekao je Trump novinarima u Bijeloj kući.

Xi je prvi javni komentar ponudio u petak tijekom sastanka s španjolskim premijerom Pedrom Sanchezom koji boravi u službenom posjetu Kini.

“U trgovinskom ratu nema pobjednika,” rekao je kineski lider svome gostu.

Donald Trump i Xi Jinping
Donald Trump i Xi Jinping na summitu G20 u Japanu, 2019.; Foto: Shealah Craighead/White House

Naveo je da bi se Kina i Europska unija trebale “zajednički suprotstaviti jednostranim aktima nasilničkog ponašanja” i “zajednički djelovati na održavanju globalnog poretka temeljenog na pravilima”.

“Američko nametanje abnormalno visokih carina Kini ozbiljno krši međunarodna i gospodarska trgovinska pravila, temeljne ekonomske zakone i zdrav razum te je potpuno jednostrano maltretiranje i prisila,” napisali su iz kineskog ministarstva financija u pratnji odluke o povećanju carina.

Budnica Macrona

Francuski predsjednik Emmanuel Macron jutros je na mikroblogu X objavio svoja gledišta u za njega neuobičajeno razvučenoj formi.

Stanku je karakterizirao kao dobrodošlu, ali “krhku”.

Pritom je podcrtao da su carine od 25% na čelik, aluminij i automobile ostale na snazi, baš kao i jedinstvena stopa od 10% na svu robu.

“Ova pauza od 90 dana znači 90 dana neizvjesnosti za sva naša poduzeća, s obje strane Atlantika i šire,” napisao je i pozvao na europsko jedinstvo.

Američki predsjednik Donald Trump i njegov francuski kolega Emmanuel Macron; Foto: The White House

“Zajedno s Europskom komisijom moramo biti jaki: Europa mora nastaviti raditi na svim potrebnim protumjerama i mobilizirati sve raspoložive poluge kako bi se zaštitila, također kako bi spriječila tokove iz trećih zemalja da poremete naše tržište.

Francuska je spremna. Mora biti i Europa. Ostanimo bistrih glava, složni i čvrsti u obrani svojih interesa.

Baš sam jučer bio kod vrlo zabrinutih poduzetnika i industrijalaca. Američke carine pogađaju njihove poslove izravno u srce. S pravom se borimo: u pitanju su radna mjesta i životi naših zajednica.

S Europljanima ćemo učiniti sve kako bismo zaštitili naše tvrtke i naše sektore, sve kako bismo potvrdili svoj ekonomski suverenitet, sve kako bismo zajamčili budućnost naših poslova,” napisao je.

Komisija je u četvrtak također zastala s primjenom carina na uvoz iz Sjedinjenih Država.

“Želimo dati šansu pregovorima. Ako pregovori ne budu zadovoljavajući, naše protumjere će stupiti na snagu,” rekla je predsjednica izvršnog tijela, Ursula von der Leyen.

Grabancijaš/Reuters

Povezane vijesti