Biznis i ekonomija

Cijene dozvola na tržištu ugljika probile granicu od 100 eura

Cijene dozvola na tržištu ugljika Europske unije u utorak su prvi put u povijesti skočile iznad 100 eura po toni reflektirajući rastuće troškove za industrije i tvornice energije koje koriste nečista goriva.

Referentni, EU Allowance (EUA) ugovori dosegli su 100.70 eura po toni.

>>>Vijeće EU-a postiglo dogovor o naplaćivanju CO2

EUA predstavljaju glavnu valutu u Sustavu trgovine emisijama Europske unije (ETS) koji proizvođače i avioprijevoznike tjera da plate danak za svaku tonu ugljičnog dioksida koju emitiraju.

Europska komisija, koja je Uniju povela na veliku i neizvjesnu zelenu tranziciju, shemu je osmislila kako bi dionike podbola na investiranje u niskougljične alternative i goriva.

Zemlje članice i europski zastupnici reformu su usvojili s krajem prošle godine, a na aktualno propinjanje utječu rokovi jer tvrtke potrebiti broj EUA-a za tekuću godinu moraju kupiti prije travnja.

>>>Cijene plina, CO2 naknade i remont srezali dobit Petrokemije s 251 na 102 milijuna kuna | semestar

Trgovci su za Reuters rekli da na vrlo nove tržište utječu različiti faktori, uključujući sankcije Rusiji u kontekstu njezine invazije na Ukrajinu ili očekivanja hladnijeg vremena koje će povećati potražnju za toplinskom i drugom energijom dobivenom iz fosilnih izvora.

U igri su, dakako, špekulanti i preprodavači.

Politička napetost

Analitičari očekuju da će “inflacija” EUA-a izazvati političku napetost unutar EU-a jer mnoge zemlje kratkoročnu potražnju ne mogu zadovoljiti iz alternativnih ili zelenih izvora.

Među nacijama koje su lani pozvale na određivanje gornje granice za cijenu dozvola nalazimo Poljsku i Španjolsku čije vlade pozivaju na slične mjere ograničavanja kakve su primijenjene na cijene nafte ili plina.

>>>Porez na ugljik vodi u energetsku neimaštinu, ‘kažnjava siromašne’

Druge, energetski neovisnije ili boljestojeće članice istovremeno drže da su visoke cijene dobar poticaj za zelenu tranziciju.

Diplomat jedne od EU zemalja za Reuters je rekao da snažno tržište ugljika investitorima “šalje pravi signal” te ih nuka na ubrzavanje dekarbonizacije.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima