FunPreporučeno

Dječja posla su šušur! na festivalu od riči

Osmo izdanje korčulanskog književnog festivala “Šušur! Festival od riči” održat će se od 2. do 4. kolovoza pod nazivom “Dječja posla” i s programom posvećenom dječjoj književnosti koja je, unatoč svojoj važnoj ulozi u razvoju djece, često zanemarena na književnoj sceni i unutar književno-festivalskih programa.

Organizator festivala, Udruga kulturne akcije Kula, tom temom nastoji usporediti književnost za djecu, teme i likove kojima se ona bavila nekada s današnjim trenutkom, te što nam to govori o vrijednostima prošlih vremena, kao i što je značilo biti dijete u različitim točkama povijesti.

>>>More knjiga na Zrinjevcu osvježilo više od 150 tisuća posjetitelja

Želi se ukazati kakav to kulturni prostor i resurs dječja književnost predstavlja danas za djecu i za odrasle, na koji način ona potiče razvoj kreativnosti i eksperimentiranje novim idejama u različitim područjima  izražavanja. “Namjera nam je da s gostujućim autorima razgovaramo na koji način djeci možemo približiti književnost i kulturu knjige, te kako pristupiti stvaranju nove čitalačke publike”, ističe se u najavi festivala.

“Probijat ćemo se kroz čarobne šume neobičnih likova s običnim problemima, putovat ćemo na krilima mašte i čudesnih bića, letjet ćemo jer to znamo, roniti s ribama jer je to normalno. Upuštat ćemo se u avanture na nepoznatim kontinentima i otkrivati nove radosti, a sve to udobno zavaljeni u publici ljetnog festivala”, dodaje se .

“Šušur je čarobna dalmatinska riječ. Sve je njom pokriveno. Zapravo, otkriveno. Jer, čim je šušur, znači da je dobro. Živo. Veselo. Glasno. Poglavito ljeti. Ljeto bez šušura je kao manistra bez toća. Ili salata bez kvasine. Tunj bez marinade. Pršut bez slanine. Rašćika bez kaštradine.”

SLOBODNA DALMACIJA
Program za djecu i s djecom, ali i za odrasle

Prvi dan festivala u petak, 2. kolovoza održat će se literarno-likovna radionica za djecu i mlade  “More i oblaci”, u suradnji s Gradskom knjižnicom “Ivan Vidali” i pod vodstvom Jasminke Petrović, beogradske spisateljice koja je napisala više od trideset knjiga za djecu i mlade, prevedenih na dvadeset i pet jezika.

>>>ZaKi Book app od 31. svibnja omogućuje posudbu ‘e-knjiga’ u zagrebačkim knjižnicama

Prema njezinim knjigama rađene su predstave, radila je kao urednica tinejdžerske radijske emisije te National Geographic Junior na srpskom jeziku, bila scenaristica dječje TV serije. Jedna je od osnivačica Pokreta za unapređenje kulture za djecu i mlade Ura kultura i dobitnica je niza nagrada i priznanja, među kojima je i ono kataloga White Raven koji je dvije njezine knjige uvrstio među 200 najboljih dječjih knjiga na svijetu – “Ljeto kada sam naučila da letim” i “Hoću kući”.

Dan kasnije u ljetnom kinu Korčula  osnovnoškolci iz Žrnova izvest će predstavu “Legenda o vilama iz Žrnova“, o skoro zaboravljenim pričama s brežuljaka tog korčulanskog sela. Nakon tog scenskog nastupa učenika osnovne škole “Ante Curać-Pinjac” uslijedit će projekcija filma “Zlogonje” i razgovor sa višestruko nagrađivanom autoricom knjiga za djecu i mlade, Jasminkom Petrović, po čijem je djelu “O dugmetu i sreći” film i nastao.

>>>program

U nedjelju, 4. kolovoza program će otvoriti mladi korčulanski autori svojim radovima s kojima su nastupali na ovogodišnjem Lidranu – svoja djela predstavit će u ljetnom kinu Korčula učenici OŠ “Petar Kanavelić”, Dinko Fabris, Sara Ilišković, Lora Lagundžija, Ema Silić i Lana Ristić.

Mlade autore potom će na pozornici zamijeniti oni nešto stariji s kojima će se razgovarati o mjestu inspiracije i važnosti pisane riječi za sazrijevanje ‘onih na kojima svijet ostaje’, o vlastitom djetinjstvu i roditeljstvu, o tome kako je to pisati za djecu.

Je li ljubav za književnost nasljedna ili se može naučiti, te može li se glumiti da voliš knjigu, govorit će Olja Savičević Ivančević, nagrađivana spisateljica čija su djela prevedena na deset jezika i objavljena u desetak europskih zemalja. Nekoliko je njezinih priča inspiriralo scenarije i filmove, prema jednoj priči je nacrtana grafička novela, a prema dramskim tekstovima i romanu na pozornicu je postavljeno više predstava, uglavnom za djecu i mlade.

O svom izletu sa scene u dječju književnost govorit će beogradski glumac i odnedavno spisatelj Nikola Đuričko, autor knjige “Avanture Džonija” iz 2018. godine i dobitnik Nagrade za najbolju dječju knjigu na Međunarodnom sajmu knjiga u Novom Sadu.

>>>Doom Patrol: iz stripovskih margina u televizijski mainstream

Svoja razmišljanja o superjunacima i stripovima s publikom će podijeliti Enis Čišić, sarajevski ilustrator i strip-crtač, koji za Marvel Comics crta likove Iron Mana, Spidermana, Captain America i Hulka, a ima i višegodišnje iskustvo u oglašivačkoj industriji kao animator pokretnih grafika.

Autor je brojnih naslovnih ilustracija za domaće i strane glazbenike, među kojima se ističe komična adaptacija priče Karima Zaimovića prema scenariju Aleksandra Brezara Tajna Nikole Tesle. Predaje crtanje i animaciju na Američkom sveučilištu u Sarajevu.

Suvremena književnost

“Šušur! Festival od riči” u fokusu ima suvremeno književno stvaralaštvo zemalja iz regije, a zamišljen je kao dugoročni projekt s ciljem da preraste u tradicionalni međunarodni festival grada Korčule. Fokusira se na bogatu kulturnu baštinu otoka Korčule i Dalmacije, te na najnovije političke, društvene i kulturološke fenomene.

Festival  se tematski dosad bavio životom na otoku, fenomenom “dalmatinskog galeba” kao socio-kulturološkom pojavom, potom pjesništvom, “ljubićima i krimićima”, fenomenom “intelektualne migracije i nomadizma”, ženskim likovima u modernom književnom kanonu, ulogom aktivistične i društveno angažirane književnosti.

>>>‘Pakleno stanje’: otkrivena je Burgessova skica za nastavak ‘Paklene naranče’

Proteklih sedam izdanja posjetili su ga Vladimir Arsenijević, Muharem Bazdulj, Stefan Bošković, Vlado Bulić, Rumena Bužarovska, Srećko Horvat, Dragan Markovina,  Kate Mitchell, Tanja Mravak, Andrej Nikolaidis, Marko Pogačar, Vedrana Rudan, Olja Savičević Ivančević, Igor Štiks, Marko Tomaš, Ante Tomić i drugi.