Politika

Dobrosusjedska Slovenija apsolutno i prioritetno podržava ulazak Hrvatske u Schengen | ministar

Slovensko predsjedništvo Vijećem EU-a apsolutno podupire ulazak Hrvatske, Bugarske i Rumunjske u šengenski prostor i spremno je to staviti na dnevni red čim se o tome postigne suglasnost država članica, izjavio je u petak slovenski ministar unutarnjih poslova Aleš Hojs.

“Slovenija apsolutno podržava ulazak sve tri države u Schengen. Otvoreno govoreći najviše smo zainteresirani za ulazak Hrvatske iz razumljivih razloga jer su to naši susjedi i jer bi to olakšalo mnoge probleme koje imamo na granici, kako Hrvatska tako i Slovenija”, rekao je Hojs u razgovoru sa skupinom bruxelleskih dopisnika koji su pozvani u Sloveniju u povodu preuzimanja rotirajućeg predsjedništva Vijećem EU-a.

Čekanje konsenzusa

Hojs, koji će u sljedećih šest mjeseci predsjedavati Vijećem za unutarnje poslove koje je nadležno za proširenje šengenskog prostora, dodao je da je “u svakom trenutku” spreman pitanje ulaska triju država u Schengen staviti na dnevni red, ali da mu se ne čini pametnim napraviti to prije nego što se postigne suglasnost svih država članica.

>>>Slovenski pučanin Janša podržao ulazak RH u Schengen

“Ne čini mi se pametnim da se to pitanje stavlja na dnevni red dok nema prethodne suglasnosti svih država članica. Pametnije mi se čini da se o tome ne glasa dok nema punog konsenzusa”, rekao je Hojs, dodajući da će kao predsjedavajući učiniti sve da uvjeri u ispravnost te odluke i one države koje su još skeptične prema širenju Schengena.

Tehnički kriteriji

Europska komisija je početkom lipnja pozvala na proširenje šengenskog prostora na Hrvatsku, Bugarsku i Rumunjsku koje ispunjavaju sve tehničke kriterije za članstvo u tom području u kojem nema graničnih kontrola između država članica.

Današnji Schengen čini 26 država, među njima i četiri koje nisu članice EU-a: Island, Norveška, Švicarska i Lihtenštajn.

>>>Plenković: ulazak u Schengen tijekom slovenskog predsjedanja ‘sjajan scenarij’

Dio šengenskog prostora su sve države članice EU-a osim Hrvatske, Bugarske, Rumunjske, Cipra i Irske. Prve tri zemlje ispunjavaju sve tehničke kriterije i sada je na zemljama članicama da donesu političku odluku o njihovu primanju. Cipar ne ispunjava uvjete jer ne kontrolira u potpunosti svoj teritorij, dok Irska ne želi u Schengen jer bi u suprotnom morala uvesti granične kontrole sa Sjevernom Irskom, što je u suprotnosti s mirovnim sporazumom postignutim na Veliki petak 1998. godine, kojim su okončani sukobi u Sjevernoj Irskoj, koja je dio Ujedinjene Kraljevine.