PreporučenoTech

Donji dom švicarskog parlamenta napravio presedan, odbacio nadnacionalnu klimatsku presudu

Donji dom Švicarskog parlamenta u srijedu je odbacio presudu nadnacionalnog suda koja od Švicarske traži da pospješi borbu protiv klimatskih promjena i globalnog zatopljenja.

Europski sud za ljudska prava (ECtHR) u travnju je donio presudu bez presedana i prepoznao da je Bern prekršio ljudska prava grupe vremešnih Švicarkinja koje su se požalile da vlasti ne čine dovoljno kako bi ih zaštitile od ljetnih vrućina.

Presudu je ubrzo po donošenju odbacio gornji dom, a sada je to sa 111 glasova za i 72 glasa protiv učinio i donji dom.

“Sudski aktivizam”

Zastupnici su tijekom rasprave kritizirali “sudski aktivizam” i “uplitanje” suda u švicarsku demokraciju te postigli konsenzus da Švicarska već čini dovoljno.

Michael Graber, jedan od zastupnika udesno ustrojene Švicarske narodne stranke, najsnažnijeg dionika vlasti u aktualnom sazivu, naizgled je ismijavao aktivistkinje, rekavši da su se sudu obratile “jer im je tijekom ljeta bila malo prevruće”.

Žene su na sudu argumentirale da neprimjerene klimatske politike ugrožavaju njihove živote i stvaraju rizik da će preminuti tijekom toplotnih valova.

“Stvarno je sramotno ovo što se upravo dogodilo,” rekla je po glasanju jedna od inicijatorica tužbe, 68-godišnja Stefanie Brander. “To je uvreda i nepoštivanje naših prava koja je potvrdio i međunarodni sud,” dodala je za Reuters dok joj se tijelo treslo od ljutnje.

“Crvena linija”

Odvjetnik žena i zastupnik zelenih Raphael Mahaim također je osudio ishod glasanja.

“Za mene je prijeđena crvena linija. To je sramota za parlament,” rekao je.

Rezultati rasprave i glasanja razočarali su i majušnu skupinu klimatskih prosvjednika koja se okupila ispred zgrade parlamenta s porukama “izdani”, “šokirani” ili “uznemireni”.

Savezno vijeće, odnosno švicarska vlada, ne mora usvojiti parlamentarni proglas, ali su njegovi ministri, uključujući ministricu okoliša, ususret glasanju također propitivali presudu.

Isabela Keuschnigg, pravna stručnjakinja pri London School of Economics, kaže da bi, ako vlada odbije provesti presudu, to moglo “postaviti zabrinjavajući presedan, potkopavajući ulogu pravnog nadzora u demokratskom upravljanju”.

Takav bi čin, jednom formaliziran, bio i bez presedana u Vijeće Europe, međunarodnoj organizaciji koja okuplja 46 država članica šire europske regije.

Reuters piše da bi odbacivanje presude služilo i kao još jedan dokaz da se suvereni sve snažnije opiru nadnacionalnim i međunarodnim klimatskim akcijama u trendu koji je bio uočljiv i na nedavnim izborima za Europski parlament iz kojih su Zeleni izašli kao gubitnici.


Povezane vijesti

Comment here