PreporučenoTech

Dorsey s 3 milijuna $ podržao inicijativu za uvođenje ‘garantiranog dohotka’ u 14 američkih gradova

Suosnivač Twitter i Squarea, milijarder i filantrop Jack Dorsey, u četvrtak je najavio svježu injekciju novca za primjenu bezuvjetnog temeljenog dohotka.

Dorsey je u travnju obećao da će milijardu od svog brzorastućeg bogatstva trenutno procijenjenog na 7.5 milijarde dolara (3.3. u travnju) transparentno usmjeriti na borbu protiv novog koronavirusa i promicanje temeljenog dohotka. On je u četvrtak potvrdio da će s tri milijuna dolara podržati širu inicijativu “garantiranog dohotka” koju pokreću gradonačelnici 14 američkih gradova uključujući poveće metropole poput; Los Angelesa, Atlante, Newarka u New Jerseyu i Jacksona u Mississippiju.

>>>Škoti traže trogodišnji pilot bezuvjetnog temeljnog dohotka

Gradonačelnici uključeni u inicijativu prikupljaju novac za pilot programe za koje još uvijek nije određen konkretan datum dok istovremeno lobiraju za uvođenje bezuvjetnog dohotka na nacionalnoj razini.

Koalicija kaže da će eksperimentima dokazati da garantirani dohodak ljude uzdiže iz siromaštva i ublažava posljedice gubitka posla u kontekstu koronavirusa koji je teško pogodio američku gig-ekonomiju i prekarno tržište rada.

>>>Sudanska vlada kreće s direktnim uplatama novca građanima

Gradonačelnici najmanje dva od 14 gradova navedenih na službenim stranicama inicijative, Jacksona i Stocktona u Kaliforniji, već primjenjuju i distribuiraju neki oblik temeljnog dohotka, dok su drugi utemeljili radne skupine za provedbu eksperimenata.

>>>Ljudi temeljni dohodak koriste s dignitetom: prvi rezultati eksperimenta u Stocktonu

Ideju o univerzalnom temeljnom dohotku u Americi u posljednjim godinama dobiva na popularnosti, za što je ususret pandemiji ponajviše zaslužan predsjednički kandidat Andrew Yang čije se kampanja usko fokusirala na njezinu promidžbu. Pojava koronavirusa je već zagrijanu javnu raspravu užarila te sve veći broj političara javno govori da primjena nekog oblika direktnih novčanih uplata građanima više nije pitanje htijenja i želja, već opstanka.

via Business Insider