PreporučenoTech

Državni ‘cut’: Trump želi da američka vlada uzme jako značajnu proviziju od TikTok deala

Američki predsjednik Donald Trump u ponedjeljak je rekao da bi američka vlada trebala dobiti “značajnu porciju” od novca potrošenog na potencijalno američko preuzimanje popularne kineske aplikacije za razmjenu kratkih videozapisa TikTok i da će ukoliko akvizicija izostane uslugu s 15. rujnom zabraniti na teritoriju Sjedinjenih Država.

Trump je u petak zaprijetio da će TikTok zabraniti već u subotu, iako Microsoft pregovara o preuzimanju njegovih operacija u Americi.

>>>Trump spreman na nacionalizaciju Boeinga

“Ja sam rekao, ako ga kupite, kakvagod bila cijena ona ide onome tko ga posjeduje.., budući da je to po meni Kina (…) rekao sam da jako značajna porcija od te cijene mora završiti u Ministarstvu financija Sjedinjenih Američkih Država jer mi omogućujemo da se taj deal dogodi,” izjavio je predsjednik.

Reuters piše da je nejasno kako vlasti namjeravaju osigurati “državnu proviziju”. Nicholas Klein, odvjetnik pri DLA Piperu, kaže da “vlada generalno nema ovlasti uzeti dio u privatnom dogovoru,” ali da Odbor za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama revidira pojedina strane investicije.

Trump je nakon prvih reakcija nastavio braniti svoj, odnosno državni ‘cut’.

“Nitko drugi ne bi razmišljao o tome osim mene, ali to je način na koji ja razmišljam,” rekao je. Mi ćemo TikTok “ugasiti 15. rujna ako ga ne kupi Microsoft ili netko drugi i ako taj dogovor ne bude odgovarajući, tako da Ministarstvo financija Sjedinjenih Država dobije puno novca.”

TikTok je u ponedjeljak službeno poručio da je “predan nastavku donošenja radosti obiteljima i svrsishodnim karijerama onih koji stvaranju na platformi dok gradi dugoročnu uslugu. TitTok će biti ovdje još puno godina.”

>>>Trumpova administracija zatražila 500 milijardi dolara za direktne uplate novca građanima

Priopćenje stiže nakon što su pojedini dioničari tijekom vikenda izrazili snažno negodovanje ili ljutnju zbog “shotgun weddinga” (engl. udaja pod prijetnjom sačmarice).

Daniel Elman, analitičar Nucleus Researcha, za Reuters je rekao da bi prinudna prodaja mogla biti “nagovještaj rastućeg vala američkih akvizicija kineske internetske imovine, osobito ako se nastavi rast geopolitičkih napetosti.”

Američki državni tajnik Mike Pompeo u nedjelju je kao potencijalnu metu spomenuo WeChat kineskog tehnološkog diva Tencenta, dok je Trump najavio akciju usmjerenu na “širok raspon nacionalnih rizika koje predstavlja softver povezan s Kineskom komunističkom partijom.”