PreporučenoTech

e-komunikacija, manje čekanja i dostupnost usluga 24/7/365 neke od značajki digitalizacije HZMO-a

U Ministarstvu rada i mirovinskoga sustava u petak je potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt “Modernizacija IKT podrške Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje – eHZMO”, ukupne vrijednosti 166.571.000,00 kn, od toga se 141.585.350,00 kn sufinancira iz Europskog socijalnog fonda, a ostatak iz vlastitih sredstava.

“Poslovni ciljevi HZMO-a usmjereni su na pružanje usluge u što kraćem roku i na što jednostavniji način te smanjenje čekanja na šalterima.”

Ivan Serdar

Ugovor su potpisali ministar rada i mirovinskoga sustava Josip Aladrović, ravnatelj Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje Ivan Serdar i ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar.

>>>Drilo: propust u digitalizaciji znači propast gospodarstva – Digitalna (R)evolucija 3.0

Tijekom 46 mjeseci, koliko je predviđeno trajanje projekta, provest će se sveobuhvatna modernizacija informacijskog i komunikacijskog sustava HZMO-a te unaprijediti daljnji razvoj temeljnih poslovnih procesa radi povećanja interne učinkovitosti i djelotvornosti HZMO-a kao javnog servisa građana te pružanja pravodobnih, standardiziranih i kvalitetnih usluga korisnicima.

Ministar Aladrović istaknuo je uvodno da Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava kao upravljačko tijelo projekta i ovim putem želi podržati institucije tržišta rada ulaganjem u informatičke i komunikacijsku sustave s ciljem pružanja što kvalitetnije usluge korisnicima. Konačni cilj je povećati ažurnost i učinkovitost institucija javne uprave i kreiranje što kvalitetnijeg servisa građana.

Ante Lončar, Ivan Serdar i Josip Aladrović; Foto: HZMO

“Ovim projektom želimo znatno unaprijediti kvalitetu i brzinu usluga za sve korisnike, koristeći najnovija rješenja informacijskih i komunikacijskih tehnologija, koje će snažno utjecati na oblikovanje budućih poslovnih procesa HZMO-a u efikasniju i djelotvorniju javnu ustanovu. Uzimajući u obzir broj korisnika o kojima HZMO svakodnevno skrbi te današnje digitalno okruženje, kvaliteta usluge uvelike ovisi o adekvatnoj informatičkoj podršci. Sve je veći broj građana koji žele potrebnu uslugu riješiti jednim klikom iz vlastitog doma. U tom smislu, poslovni ciljevi HZMO-a usmjereni su na pružanje usluge u što kraćem roku i na što jednostavniji način te smanjenje čekanja na šalterima”, izjavio je Ivan Serdar, ravnatelj HZMO-a.

e-komunikacija

Nova IT rješenja, koja će se dijelom temeljiti i na primjeni umjetne inteligencije, omogućit će korisnicima za veći dio usluga e-komunikaciju s HZMO-om bez potrebe fizičkog dolaska na šaltere, a konsolidacija poslovanja nakon završetka projekta omogućit će proaktivniji pristup prema korisnicima te dostupnost usluga neovisno o radnom vremenu, 24/7/365.

Završetkom projekta očekuje se povezivanje i razmjena podataka s drugim tijelima javne uprave i inozemnim nositeljima osiguranja, lakše i brže ostvarivanje prava i komunikacija s korisnicima putem novih i unaprijeđenih e-usluga, digitalizacija procesa i dokumentacije, baziranje organizacije na centrima kompetencija neovisnima o geografskoj lokaciji, unaprjeđenje upravljanja i transparentnost, maksimalizacija IKT-a kao glavnog alata transformacije, koji uklanja fizička ograničenja, ubrzava i pojeftinjuje uslugu.

>>>Digitalizacija, automatizacija i ZOR: konferencija ‘Industrija 4.0 – prilika i/ili izazov’

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje ključna je institucija nacionalnog mirovinskog sustava. HZMO kontinuirano skrbi  o približno 1,5 milijun osiguranika, više od 1,2 milijuna korisnika mirovina te više od 150 tisuća korisnika doplatka za djecu (za više od 300 tisuća djece). Takav opseg poslova nužno zahtijeva snažno oslanjanje na informacijsko-komunikacijsku tehnologiju (IKT).

HZMO