PolitikaPreporučeno

ECJ potvrdio Izrael kao okupacijsku silu, zatražio označavanje robe iz svih okupiranih teritorija

Najviši europski sud u utorak je presudio da članice Europske unije moraju označiti robu iz izraelskih naselja na okupiranim palestinskim teritorijima i još jednom potvrdio Izrael kao okupacijsku silu uhvaćenu u kršenju međunarodnog prava.

Presuda Europskog suda (ECJ) dolazi sa snažnom političkom porukom i obrazloženjem da oznake moraju spriječiti zavaravanje potrošača o “činjenici da se Izrael na predmetnom teritoriju nalazi kao okupacijska sila a ne kao suvereni entitet”.

>>>Florida zabranila antisemitizam u javnim školama

Slučaj je bio fokusiran na vinariju s okupiranih područja Zapadne obale, ali je sud izašao iz okvira i presudom obuhvatio sve teritorije koje je Izrael osvojio u Šestodnevnom ratu 1967. godine, uključujući Istočni Jeruzalem i Golansku visoravan, navodi Reuters.

Oznake moraju spriječiti zavaravanje potrošača o “činjenici da se Izrael na predmetnom teritoriju nalazi kao okupacijska sila a ne kao suvereni entitet”.

Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz u prvoj reakciji “snažno odbacuje” odluku “koja služi kao oruđe političke kampanje protiv Izraela” i najavljuje bilateralne diplomatske akcije s ciljem odvraćanja implementacije presude u europskim nacijama.

“Cjelokupni cilj presude je izdvojiti i primijeniti dvostruki standard protiv Izraela. Širom svijeta postoji preko 200 teritorijalnih sporova, ali ECJ nije donio niti jedno rješenje povezano s označavanjem proizvoda s tih teritorija,” piše u izjavi ministarstva.

Glavni pregovarač Palestinaca, Saeb Erekat, istovremeno je pozdravio odluku i pozvao članice Unije da “primjene ono što je zakonska i politička obveza”.

Kontekst

Palestinci žele utemeljiti državu na teritoriju pod okupacijom Izraela od 1967. godine. Oni argumentiraju da su izraelska naselja na okupiranoj zemlji nezakonito kršenje ženevskih konvencija i brojnih rezolucija Ujedinjenih naroda. Izrael vjeruje da je iznad međunarodnog zakona.

Europski sud je u presudi prepoznao da naselja podrazumijevaju transfer Izraelaca izvan državnog teritorija “u kršenju pravila općeg međunarodnog humanitarnog prava”. Sud nastavlja da propust u informiranju o porijeklu roba potrošačima uskraćuje pristup “etičkim razmatranjima i razmatranjima povezanima sa štovanjem međunarodnog prava.”

Human Rights Watch, motritelj izraelskih aktivnosti na okupiranim teritorijima, drži da je današnja presuda važan korak za sprječavanje europskog sudjelovanja “u fikciji da su ilegalna naselja dio Izraela.”

“Europski potrošači imaju pravo biti uvjereni da proizvodi koje kupuju nisu povezani s ozbiljnim kršenjima međunarodnog humanitarnog prava,” ocijenio je HRW.