Poljska je provedbom reforme pravosuđa 2017., kada je smanjila dob za umirovljenje sudaca i uvela različitu dob za umirovljenje ženskih i muških sudaca, prekršila europsko pravo, presudio je u utorak Europsku sud pravde (ECJ).
Odluka ECJ-a predstavlja još jedan udarac nacionalističkoj poljskoj vladi u dugoj bitci s Europskom komisijom (EK) koja tvrdi da je Varšava potkopavanjem neovisnosti sudstva prekršila vladavinu prava u zemlji.
Euroskeptična stranka Pravo i pravda (PiS) je zakonom iz 2017. smanjila dob za umirovljenje sudaca na nižim sudovima i za javne tužitelje te je također uvela različitu dob za umirovljenje ženskih i muških sudaca na Vrhovnom sudu koja je do tada za oba spola bila 67 godina. No, po tom zakonu, dob za umirovljenje ženskih sudaca se smanjila na 60 godina, dok se za muške suce smanjila na 65.
>>>Eurobarometar detektirao silno nepovjerenje, ovisnost i tromost hrvatskog pravosuđa
Zakon je također omogućio ministru pravosuđa, političaru vladajuće stranke, pravo da sucima na nižim sudovima produlji aktivnu službu nakon dobi za umirovljenje.
“Poljska je propustila ispuniti obveze koje proizlaze iz prava Unije tako što je, kao prvo, uvela različitu dob za umirovljenje žena i muškaraca sudaca ili javnih tužitelja i, kao drugo, snižavanjem dobi za umirovljenje sudaca na nižim sudovima dok je istovremeno ministru pravosuđa dala pravo produljenja aktivne službe za te iste suce”, stoji u obrazloženju presude ECJ-a.
Pratite nas na Google vijestima