PreporučenoTech

Egzodus tinejdžera s Facebooka

Statista, njemačka kompanija specijalizirana za vizualizaciju statističkih – tržišnih, potrošačkih i inih – podataka donosi uvid u upečatljivo osipanje broja korisnika Facebooka među tinejdžerskom populacijom.

>>>Zviždačica podcrtala korelaciju između negativnosti i lajkova, neoliberalnu doktrinu Facebooka

Kako možete vidjeti na infografici, udio tinejdžera koji koriste Facebook od 2012. do 2021. godine okopnio je s 94% na 27%.

Pojedini komentatori ističu da je dio izgubljene populacije na Instagramu, koji je također u posjedu Mete (rebrandiranog Facebooka), no poznavatelji tržišnih prilika znaju da je Facebook kupio Instagram kako bi osnažio profit osnovne društvene mreže i da je, iako šokantno agresivan, potencijal monetizacije korisnika Instagrama daleko od mužnje i plaćenog boostanja klikova na fejsu.

Svatko s tinejdžerom u okruženju zna da je fejs “za starce”, “in” su Snap, TikTok, Discord i drugi.

Kraj voajerizma u Europskoj uniji

Meta je početkom veljače iznio očekivanja o snažnom padu profita u tekućoj godini, ponajviše uvjetovanog promjenom politike privatnosti Applea. Vrijednost kompanije, koja je prvi put u svojoj povijesti zabilježila generalni pad broja korisnika i čiji se poslovni model temelji na prikupljanju, preprodaji i monetizaciji privatnih i/ili osobnih podataka, preko noći se urušila za više od 200 milijardi dolara, dok je njezin osnivač Mark Zuckerberg “osiromašio” za oko 24 milijarde dolara.

>>>Meta upozorava na povlačenje Facebooka, Instagrama i drugih usluga iz EU-a

Kompaniju očekuje i “usud” u Europskoj uniji gdje trenutačno djeluje u maniri odmetnika i desperadosa, u otvorenom i očitom kršenju Opće uredbe o zaštiti podataka poznatije po akronimu GDPR.

>>>Uber invazivni Instagram ubire i dila 79% informacija o svojim korisnicima | analiza

Grabancijaš je prvi hrvatski portal koji zbog zaštite privatnosti svojih korisnika i štovanja odredbi GDPR-a otvoreno bojkotira Facebook i na svoje stranice ne umeće niti jedan s njime povezan kod, uključujući gumb lajk za čije se korištenje prema odluci Suda Europske unije mora tražiti posebna privola korisnika.

Pratite nas na Google vijestima