PreporučenoTech

EP o nadzoru, moderaciji, cenzuri, ciljanom oglašavanju… | Akt o digitalnim uslugama

Ono što je nezakonito u stvarnom svijetu mora biti nezakonito i na internetu, složili su se zastupnici Europskog parlamenta koji su u četvrtak dali zeleno svjetlo izvješću o uredbi o Aktu o digitalnim uslugama.

“Akt uključuje čitav niz važnih i pozitivnih mjera: poboljšanje zaštite potrošača, ukidanje nekontroliranog prikupljanja podataka i hvatanje u koštac s algoritmima”, rekla je izvjestiteljica Christel Schaldemose i dodala da će Akt postati “zlatni standard” diljem svijeta, kojim će se, kako su neki naglasili, pokušati ukinuti “divlji zapad” na internetu.

>>>Komisija predstavila viziju tehnološki snažne i neovisne, digitalizirane Europe

Zastupnici su izvješće o kojem su raspravljali u srijedu, a gdje su se među ostalim fokusirali na djelovanje društvenih mreža ili internetskih platformi koje okupljaju prodavače i potrošače, usvojili s 530 glasova za, 78 protiv i 80 suzdržanih.

Nadzor sadržaja

Ciljevi prijedloga su zaštititi građane od prevara i od nezakonitog sadržaja na internetu za koji bi odgovornost trebale snositi internetske platforme, time što bi one trebale suspendirati pružanje usluga primatelju koji učestalo dijeli nezakonit sadržaj.

“Nećemo dopustiti da interesi poduzeća utječu na opće interese europskih građana”, rekao je povjerenik Europske komisije za unutarnje tržište Thierry Breton.

>>>Usvojite Kodeks dobre prakse u suzbijanju dezinformacija o koronavirusu | javni poziv

Tekst prijedloga poziva pružatelje posredničkih usluga da daju informacije o svim politikama, procedurama, mjerama i alatima koje koriste u svrhu moderiranja sadržaja, uključujući i donošenje odluka algoritmima.

Ciljano oglašavanje

Švedska zastupnica Arba Kokolari iz Europske pučke stranke (EPP) istaknula je izloženost nezakonitim sadržajima, prijevarama, dezinformacijama i opasnim proizvodima kao jedan od glavnih problema koje će ova regulativa pokušati suzbiti, a malteški zastupnik Alex Agius Saliba (S&D) istaknuo je da su internetske platforme postale toliko velike da su “počele kontrolirati internet, politiku i gospodarstvo”.

“U srcu svega toga su privatne kompanije koje ostvaruju vlastite profite…Trebamo završiti s mogućnošću da se tehnološke kompanije bogate na naš račun”, naglasio je Saliba.

>>>Komisija predložila ambicioznu reformu, dalekosežna nova pravila za digitalne platforme

Izvješće je naglasilo da bi platforme trebale prestati sa sakupljanjem i obradom osobnih podataka u svrhu ciljanog oglašavanja, što se naročito odnosi na malodobne korisnike, za što su se u raspravi založili socijalisti i zastupnici lijeve orijentacije.

Kratkovidna Biljana Borzan

Hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan (S&D) izrazila je u priopćenju zadovoljstvo što su usvojeni prijedlozi koje je uložila s kolegama socijalistima o zabrani uzimanja podataka građana u svrhu oglašavanja na internetu, a osvrnula se i na internetske prevare kojima bi sada trebao doći kraj.

>>>Borzan: stižu ‘velike promjene’ u e-trgovini | Akt o digitalnim uslugama

“Tijesnom većinom smo proširili zabranu takvog oglašavanja s maloljetnika na sve građane, unatoč snažnom lobiranju internetskih divova” koji golemi postotak svojih prihoda ostvaruju oglašavanjem. “Da nas neko tako prati na ulici bilo bi ilegalno, pa samim time treba biti ilegalno i na internetu“, kaže Borzan koja je već dugo nesvjesna da oglašavanje održava ekosustav u kojem žive i o kojem ovise stotine milijuna ljudi, malih i velikih biznisa ili neovisnih izdavača. Bez ciljanog oglašavanja, uz eksplicitnu privolu korisnika, ne biste bili ovdje i uživali u besplatnim vijestima, nepristranosti Grabancijaša i nebrojenih drugih neovisnih medija.

>>>Borzan: ide se prema zabrani ciljanog oglašavanja

Ilustracije radi, prema posljednjim javno dostupnim podacima AdSense (Google) je u 2017. godini koristilo više od 2,000,000 malih i velikih izdavača.

FLoC

Ciljano oglašavanje je i stvar izbora, ono korisnicima omogućuje da vide oglase o proizvodima i uslugama koji ih istinski zanimaju.

>>>Zviždačica podcrtala korelaciju između negativnosti i lajkova, neoliberalnu doktrinu Facebooka

Kako bilo, izdavači, oglašivači i potrošači koje brinu nepromišljena mišljenja i gledišta Borzan i ljevice, ipak mogu odahnuti jer nove tehnologije i algoritmi (FLoC) omogućuju “ciljano oglašavanje” i bez izričite identifikacije ili praćenja pojedinaca (više).

>>>Google prestaje s praćenjem korisnika u tektonskom pomaku za privatnost i oglašavanje

Grabancijaš čitatelje podsjeća na našu politiku privatnosti i činjenicu da smo prvi portal u Hrvatskoj koji je zbog zaštite iste jasno deklarirao bojkot Facebooka. S druge strane mi iz iskustva, statistike i analitike znamo da postoje čitatelji koji nas, zbog osobnog interesa ili altruizma, podržavaju odabirom, odnosno davanjem privole za ciljano oglašavanje.

Trojan za cenzuru  

Dok su se u raspravi za zabranu personaliziranih oglasa i prikupljanja osjetljivih podataka založili i njemački zastupnik krajnje ljevice Martin Schirdewan i njegova stranačka kolegica iz Portugala Marisa Matias, s ciljanim oglašavanjem nije imao problem slovački zastupnik iz redova konzervativaca (ECR) Eugen Jurzyca.

On je rekao da ne postoje nikakve uvjerljive studije koje bi ukazivale “da je ciljano oglašavanje štetno” i da ga treba ograničiti.

Konzervativci i krajnji desničari naglasili su također kako ova uredba nikako ne bi smjela biti pokušaj uvođenja cenzure na društvenim mrežama.

>>>Breton potegnuo regulatornu uzicu: Facebook se mora prilagoditi nama a ne vice versa

Roman Haider, austrijski zastupnik krajnje desnice i izvjestitelj za mišljenje, rekao je da mu se pravila o slobodi izražavanja na internetskim platformama čine pretjeranima, odnosno kao “uvođenje cenzure na mala vrata iza nedorečenih pojmova kao što je ‘govor mržnje'”. Dodao je da bi sve ono što je zakonito u stvarnom svijetu, trebalo biti zakonito i na internetu.

Sloboda mišljenja

Za slobodu mišljenja na internetskim platformama jako je zabrinut i Geert Bourgeois (ECR) iz Nizozemske. „Velike platforme bi doista trebale uklanjati samo nezakonit sadržaj. Naše rasprave moraju biti moguće”, naglasio je.

>>>Google dobio spor od javnog interesa, ‘pravo na zaborav’ ograničeno na EU

Hrvatski zastupnik iz redova pučana Tomislav Sokol naglasio je da se “širenjem fake newsa ugrožavaju životi i zdravlje ljudi, a ovim aktom stvaramo pravni mehanizam za borbu protiv takvog ponašanja. S druge strane, ne smije se ni na koji način ostaviti mogućnost za cenzuriranje sadržaja i u tom smislu ovaj akt predstavlja ispravan balans”.

Europa novog digitalno doba

Karlo Ressler (EPP) je kazao da prioritet digitalne transformacije mora biti zaštita prava europskih građana, a da je ovaj akt jedan od ključnih instrumenata da se to postigne. “Pred nama je pokušaj najveće modernizacije europske politike u području digitalnoj svijeta”.

>>>EP definirao pravila, ‘nadzornike pristupa’ | Akt o digitalnom tržištu

Akt o digitalnim uslugama zajedno s Aktom o digitalnim tržištima, o kojem je EP usvojio stajalište u prosincu, i Aktom o umjetnoj inteligenciji, o kojem Parlament tek treba raspravljati, čine paket ključnih regulatornih instrumenata za Europu novog digitalnog doba.

>>>Vestager deklarirala ‘jednostavan cilj’ Akta o digitalnim tržištima

Tekst izvješća usvojenog u četvrtak bit će osnova za pregovore Paralmenta o uredbi s francuskim predsjedništvom Vijeća, koje zastupa države članice.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Grabancijaš/Hina