Državljani četiriju zemalja članica EU-a još uvijek trebaju vizu za ulazak u SAD. Zastupnici u Europskom parlamentu pozivaju Komisiju da poduzme mjere predviđene zakonodavstvom EU-a kako bi se osigurao puni vizni reciprocitet.
S 37 glasova za, 21 protiv i 6 suzdržanih, Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove usvojio je u utorak nacrt rezolucije kojom poziva Komisiju da predloži delegirani akt kojim se na 12 mjeseci suspendira izuzeće od obveze posjedovanja vize za državljane SAD-a, kako je utvrđeno takozvanim mehanizmom reciprociteta.
>>>Nova pravila o kratkotrajnim vizama za EU, pristojba porasla sa 60 na 80 eura
Hrvatska, Bugarska, Cipar i Rumunjska četiri su članice EU-a čijim je državljanima potrebna viza za ulazak u SAD, dok ostali državljani EU-a ne trebaju vizu za kratkoročni boravak (do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana), kao ni državljani SAD-a prilikom posjeta Uniji.
Prema zakonodavstvu EU-a, ako treća zemlja ne ukine obvezu vize u roku od 24 mjeseca od dana službene objave o izostanku reciprociteta, Europska komisija dužna je donijeti delegirani akt kojim se na 12 mjeseci suspendira izuzeće od obveze posjedovanja vize za državljane te treće zemlje. Europski parlament i Vijeće mogu uložiti prigovor na predloženi delegirani akt.
Stanje nereciprociteta za državljane Hrvatske, Bugarske, Cipra i Rumunjske traje od 12. travnja 2014. godine (tada je i Poljska bila na popisu zemalja, ali od prošle godine poljskim državljanima više nije potrebna viza za ulazak u SAD), stoga je rok da Komisija donese delegirani akt istekao 12. travnja 2016. godine.
Parlament je već zatražio Komisiju da se pridržava pravila plenarnom rezolucijom usvojenom u ožujku 2017. godine.
Europarlamentarci ističu da se ovdje radi o “pitanju solidarnosti među državama članicama EU-a”, ali i “institucionalnom pitanju u kojem su Parlament i Vijeće trenutno lišeni ovlasti” primjerene uključenosti u primjeni mehanizma reciprociteta.
U nacrtu rezolucije također je naglašeno da ponovno uvođenje viza za građane SAD-a može stupiti na snagu samo ako Europski parlament ili Vijeće ne ulože prigovor na delegirani akt (članak 290. stavak 2. Ugovora).
Sljedeći koraci
O nezakonodavnoj rezoluciji raspravljat će se na sljedećoj plenarnoj sjednici, slijedom usmenog pitanja Komisiji – također usvojenog u Odboru za građanske slobode u utorak (s 40 glasova za, 21 protiv i 5 suzdržanih).
Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.