Biznis i ekonomijaPreporučeno

ETUC pozvao Komisiju da javne natječaje otvori isključivo kompanijama s pristojnim plaćama

Prema izvješću Europskog sindikalnog instituta (ETUI) jedine dvije članice Europske unije koje trenutno imaju zakonom prepoznatu minimalnu plaću u iznosu od 60% prosječne su Francuska i Portugal.

Krovna sindikalna organizacija koja zastupa interese europskih radnika na nadnacionalnoj razini (ETUC) u utorak je priopćenjem pozdravila inicijativu Europske komisije o pravednim minimalnim plaćama u Europskoj uniji.

“Ohrabrujuće je što Europska komisija prepoznaje da se situacija niskoplaćenih radnika pogoršala a nejednakost u plaćama povećala. Realne plaće su u mnogim državama još uvijek niže nego prije jednog desetljeća usprkos boljim ekonomskim rezultatima i bilo je krajnje vrijeme da se odgovori na taj problem” komentirao je glavni tajnik Europske konfederacije sindikata Luca Visentini.

>>>Započelo je savjetovanje o minimalnoj plaći za dostojanstven život, izgradnji jake socijalne Europe

“Nažalost, dokument za konzultacije je razočaravajuće lagan u smislu predloženog. Povećanje obvezne minimalne plaće na 60% prosječne plaće, službene granice siromaštva, temeljni je zahtjev ali to nije dovoljno. Radnici će još uvijek muku mučiti da skrpaju kraj s krajem. Svi radni ljudi moraju imati pravo na pristupanje sindikatima i kolektivne progovore o poštenoj plaći.

Europska komisija može voditi primjerom i za početak osigurati da su svi javni ugovori otvoreni isključivo kompanijama koje prepoznaju i o plaćama pregovaraju sa sindikatima. Javna tijela godišnje potroše oko 2 bilijuna eura (14% BDP-a) na kupnju roba, radova i usluga. To se može koristiti kao garancija pristojnih plaća umjesto najnižih cijena.

>>>ETUC prozvao Komisiju zbog prekarijata, zatražio da se zdrave javne investicije odvoje od deficita

Zabrinuti smo i jer prijedlog Komisije nije nimalo jasan o tome kako oni namjeravaju garantirati zaštitu kolektivnih pregovora u zemljama u kojima oni već dobro funkcioniraju,” dodala je zamjenica glavnog tajnika Esther Lynch.

Bilješke

ETUC također javlja da je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen prošlog tjedna prepoznala kolektivno pregovaranje kao ključno za socijalno tržišno gospodarstvo i zatražila prijedloge o tome kako se ono može ojačati u svakoj državi članici.

>>>Paneuropski sindikat predstavio 15 prioriteta, zatražio ispunjenje velikih zavjeta nove Komisije

Prema izvješću Europskog sindikalnog instituta (ETUI) jedine dvije članice Europske unije koje trenutno imaju zakonom prepoznatu minimalnu plaću u iznosu od 60% prosječne su Francuska i Portugal.

Prema podacima (Global Rights Index) Međunarodne konfederacije sindikata (ITUC) pravo na kolektivne pregovore krši polovica europskih zemalja.