PolitikaPreporučeno

EU u nesuglasju oko garancije budućeg članstva šest balkanskih zemalja | diplomati

U Europskoj uniji još jednom nema političke volje i podrške za proširenje na šest balkanskih zemalja kojima je davno obećano članstvo, doznaje Reuters nakon razgovora s četiri diplomatska izvora i uvida u interni dokument.

Impasse oko deklaracije ususret summitu lidera EU-a i Balkana koji će se održati 6. listopada najniža je točka u nastojanjima Unije da pomiri različite stavove zemalja članica i usvoji strategiju za proširenje na Srbiju, Kosovo, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Albaniju i Sjevernu Makedoniju.

>>>Janša: ako se ne bude širila EU, širit će se netko drugi

Neuspjeh u političkom dogovoru koincidira s napetošću na granici Srbije i Kosova, ali i potvrđuje “maksimu” koja se već godinama može čuti u bruxelleskim kuloarima a glasi: “Mi (države članice) se pretvaramo da želimo primiti nove članice, a oni (zemlje kandidati) se pretvaraju da su voljni provesti potrebne reforme”.

Reuters uz uvid u nacrt deklaracije datiran 11. rujna navodi da se aktualni europski lideri niti nakon dvije runde razgovora nisu obvezali na ponavljanje prije 18 godina postavljenog zavjeta o “nedvosmislenoj podršci europskoj perspektivi zapadnog Balkana”

“Prsten prijateljestva”

Članice Unije ne otkrivaju svoje pozicije, no proširenju se povijesno protive bogatije zemlje sa sjevera Europe poput Danske, Francuske ili Nizozemske čiji predstavnici rado podsjećaju na ishitreno primanje Rumunjske i Bugarske u 2007. godini i migraciju radnika iz novih članica koja je mnoge Britance odvratila od jedinstvenog tržišta i zajednice.

>>>EU odbacio ideju o ‘Velikoj Hrvatskoj’, ponovnom iscrtavanju granica na zapadnom Balkanu

Čak i ako se deklaracija dogovori, nevoljkost članica podcrtava paralizu europskog plana da od Ukrajine do Tunisa izgradi “prsten prijateljstva” koji podrazumijeva poboljšanje trgovinski i drugih odnosa, kao i direktnu novčanu pomoć.

Zrakoprazni prostor na europskoj periferiji koriste Kina i Rusija.

Diplomati kažu da EU indirektno pogoršava napetost u regiji s 20 milijuna ljudi, budući da građani zapadnog Balkana nakon etničkih ratova i raspada Jugoslavije dugo sanjaju o pristupu Uniji.

>>>Hahn traži da se jednoglasje u odlukama o proširenju Unije zamjeni kvalificiranom većinom

Jedan je iskusniji diplomat ocijenio da je aktualna kriza na granici Srbije i Kosova rezultat europskog zaziranja i izostanka interesa.

“Moraju se loše ponašati kako bi bili primijećeni,” rekao je bruxelleski diplomat uključen u balkansku politiku. “Na Balkanu postoji pogoršanje koje proizlazi iz izgubljenog interesa za prijestolnice EU-a.”

Pratite nas na Google vijestima