Politika

‘Eurobirokrat’ Lenarčič slovenski kandidat za povjerenika EK-a

Slovenska vlada je 18. srpnja za člana nove Europske komisije iz Slovenije i službeno kandidirala pravnika i diplomata Janeza Lenarčiča, trenutno na dužnosti veleposlanika pri EU u Bruxellesu, kojega je dan ranije predložio premijer Marjan Šarec, čime je izazvao nezadovoljstvo u dijelu svoje koalicije.

>>>Šarec: prestriktno primjenjujemo europske direktive

Vlada je odlučila da za Europsku komisiju predloži Janeza Lenarčiča koji je iskusan kandidat s vrhunskim referencama s područja međunarodnih i europskih pitanja, a ispunjava i sve zahtijevane kriterije, objavila je vlada na Twitteru.

Negodovanje socijaldemokrata

Janez Lenarčič, 52-godišnji diplomirani pravnik koji govori engleski i francuski jezik, zaposlio se na ministarstvu vanjskih poslova odmah nakon diplome. Prije dužnosti veleposlanika u Bruxellesu bio je na raznim dužnostima u diplomaciji, a prije 11 godina jedno vrijeme i državni tajnik za europske poslove.

Na sjednici vlade, prema neslužbenim informacijama, tri ministra iz redova socijaldemokrata glasovala su protiv premijerova prijedloga, objavili su slovenski mediji.

Lenarčič je izbor predsjednika vlade Marjana Šareca, koji je svoju odluku o tome objavio u srijedu, izazvavši neslaganje u dijelu svoje lijevo-liberalne koalicije, osobito kod Socijalnih demokrata (SD) koji su se nadali da će biti predložena njihova europarlamentarka Tanja Fajon, koja je osvojila svoj treći uzastopni mandat na svibanjskim izborima za Europski parlament.

“Eurobirokrat”

Na kritike socijaldemokrata da premijer svojom odlukom šalje negativni signal koalicijskim partnerima i da kandidatura Lenarčiča nije bila usklađena, Šarec je preko Facebooka ponovio da se radi o politički neutralnom rješenju jer Lenarčič nije član nijedne stranke.

Prijedlog je pravedan, politički neutralan i fer prema svim partnerima u koaliciji, istaknuo je Šarec, dodavši da su njegova stranka LMŠ i  socijaldemokrati na europskim izborima dobili jednak broj euromandata, zbog čega nije želio kandidirati člana jedne ili druge stranke.

Uz to, Šarec postavlja pitanje bi li članica socijaldemokrata, da je kandidirana, mogla učinkovito djelovati u Europskoj komisiji, s obzirom da su ona i njen kolega iz iste stranke Milan Brglez glasovali protiv nove predsjednice Europske komisije prilikom nedavnog  glasovanja u Europskom parlamentu.

>>>Potočnik pozvao Slovence da pobjegnu od vlastitih pogrešaka, ideoloških podjela

Šarecov izbor doživio je negativne komentare i kod nekih drugih stranaka koje ističu da Lenarčič nije imao istaknutije dužnosti u vladi, da druge članice za članove Komisije obično predlažu nekadašnje ministre ili premijere, te da Slovenija na taj način gubi mogućnost da u budućoj Komisiji dobije neki istaknutiji resor jer u Komisiju šalje državnog “činovnika”, odnosno “eurobirokrata”.