PolitikaPreporučeno

Europljani kroz godinu bace do 57 milijuna tona hrane | Eurostat

Zastupnica Hrvatske u Europskom parlamentu Biljana Borzan u utorak je komentirala podatke prvog službenog istraživanja o propadanju hrane u Europskoj uniji.

Hrvatska kroz godinu baci 300 tisuća, Europa 88 milijuna a svijet 1,3 milijarde tona hrane (2019.)

Prema podacima Europskog statističkog ureda, Eurostata, Europljani su u 2020. godini bacili gotovo 57 milijuna tona hrane. U Hrvatskoj je propala 286.379 tona.

U prosjeku Europljani po glavi stanovnika bace 127 kilograma hrane, a Hrvati 71 kilogram. Od nas su savjesniji samo susjedi u Sloveniji gdje po ustima propadne 68 kilograma.

“Brojke su ogromne, ispada da 10 posto sve hrane koja dođe na europsko tržište završi na otpadu, i to u situaciji kada je hrana radi inflacije i rata u Ukrajini sve skuplja. Pozitivno je što sada imamo službenu polazišnu točku za smanjenje količina bačene hrane. Države EU su se obvezale do 2030. prepoloviti te količine, znači da je cilj za Hrvatsku do tog datuma imati manje od 143 tisuće tona bačene hrane godišnje,” rekla je Borzan, svojedobno izvjestiteljica Europskog parlamenta za smanjenje bacanja i povećanje doniranja hrane.

Propadanje hrane u Europskoj uniji prema glavnim gospodarskim sektorima, 2020. godina/Eurostat

Istraživanje je također pokazalo da se na teritoriju Unije 55 posto hrane baci u kućanstvima, 18 posto u fazi prerade, 11 posto u tijekom primarne proizvodnje, 9 posto u ugostiteljstvu i 7 posto u prodaji i distribuciji.

>>>Komisija usvojila metodologiju za mjerenje neprihvatljivog rasipanja hrane

Najviše hrane po glavi stanovnika baca se na Cipru (397 kg), u Danskoj (221 kg) i Grčkoj (191kg).

“Dok god ima gladnih ljudi, a skladišta socijalnih samoposluga i pučkih kuhinja nisu puna, svaki kilogram bačene hrane je previše. Osim toga, za njenu proizvodnju su potrošeni resursi – rad, gorivo, voda, zemlja, koji su ograničeni i vrijedni. To je nešto što je generaciji naših djedova i baka bilo nezamislivo. Potrebno je poduzeti sustavne mjere da se situacija poboljša, na primjer olakšati doniranje pokretanjem banke hrane, educirati građane o vrijednosti hrane te učiniti rokove trajanja hrane razumljivijima za građane,” rekla je u komentaru izvješća Borzan.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Comments (1)

  1. […] >>>Europljani kroz godinu bace do 57 milijuna tona hrane | Eurostat […]

Comments are closed.