PreporučenoTech

Europski sud podržao mrežnu neutralnost, telekomima uskratio profit od ‘brzih linija’   

Najviši  europski sud u utorak je podržao pravila Europske unije o mrežnoj neutralnosti koja od pružatelja telekomunikacijskih usluga traže da sav promet na internetu tretiraju jednako.

Pravila, usvojena u 2015. godini uz podršku velikih tehnoloških kompanija i grupa za zaštitu potrošača, telekome sprječavaju u blokiranju ili usporavanju podataka te im uskraćuju mogućnost posebne naplate “brzih linija”.

>>>Od danas minimum 4 Mbit/s unutar univerzalne usluge – upoznajte i druga nova prava, obveze telekoma

Pružatelji telekomunikacijskih usluga i operateri od njihova usvajanja postojano lobiraju za liberalizaciju tržišta kako bi mogli povećati profit kroz ponudu specijaliziranih servisa za povezivanje autonomnih automobila i drugih pametnih uređaja koji dolaze s petom generacijom mobilnih komunikacija.

U svom prvom sudu o pitanju, Europski sud (CJEU) u utorak je podržao principe otvorenog i neutralnog interneta.

“Zahtjevi za zaštitu prava internetskih korisnika i tretiranje prometa na nediskriminatoran način priječe pružateljima pristupa internetu da daju prednost određenim aplikacijama i uslugama putem paketa koji tim aplikacijama i uslugama omogućuju pogodnosti ‘nulte tarife’ ili da druge aplikacije i usluge učine predmetom mjera kakve su blokiranje ili usporavanje prometa,” odvagnuli su suci.

>>>Vodafone ponudio besplatni neograničeni promet podataka za pola milijuna ‘ranjivih klijenata’

Presuda stiže nakon što je mađarsku sud od CJEU-a zatražio mišljenje i smjernice u slučaju mađarskog operatora telekomunikacijama Telenor Magyarorszag koji svojim klijentima nudi preferencijalne ili ‘nulte tarife” iz kojih je isključeno naplaćivanje prijenosa podataka u pojedinim  aplikacijama.

Mađarski nacionalni regulator medija i infokomunikacija je u 2017. godini Telenor Magyarorszag dvaput kaznio zbog kršenja europskih pravila o mrežnoj neutralnosti i naredio ukidanje spornih usluga. Telekom je odluku odlučio izazvati na mađarskom, a ovaj je predmet prebacio na Europski sud.

>>>HAKOM otvorio RF spektar Odašiljačima i vezama, osnažio prava korisnika telekom usluga

Reuters piše da je slučaj izazvao zanimanje u Njemačkoj, Nizozemskoj, Austriji, Finskoj, Rumunjskoj, Sloveniji i Češkoj Republici čije su vlade i regulatori podijelili svoje komentare s CJEU.

Detalji o sporu mogu se pronaći na poveznicama za slučajeve C-807/18 Telenor Magyarorszag i C-39/19 Telenor Magyarorszag.