Biznis i ekonomijaPreporučeno

Evergrande ‘domino efekt’ u kineskom građevinskom sektoru, Australiji

Rastući strah od bankrota kineskog građevinskog diva Evergrande koji je portfelj širio tako agresivno da ga je insolventnost zatekla s kolosalnim dugom od 305 milijardi dolara u ponedjeljak je poljuljao tradicionalna svjetska tržišta i tržište kriptovaluta.

Dionice Evergrande na azijskim su tržištima potonule za 10.2%, na mizernih 2.28 hongkonških dolara i najnižu razinu od svibnja 2010. godine.

>>>Urušava se kineska ‘kuća od karata’ | krah Evergrande

Povlačenje investitora u sigurne luke poput američkih ili njemačkih državnih obveznica, dolara i zlata vidljivo je na globalnoj razini nakon što su kineski regulatori upozorili da bi nekontrolirani stečaj i propuštanje u servisiranju duga moglo predstavljati širi rizik za stabilnost financijskog sustava.

S&P 500 dan je zaključio s padom za gotovo 2%.

Domino efekt

Prve naznake o potencijalu Evergrande domino efekta stići će u četvrtak kad na naplatu dolazi kamata od 83.5 milijuna dolara na jedno od zaduženja. Drugi veći iznos, od 47.5 milijuna dolara, stiže 29. rujna.

Analitičari drže da su najizgledniji scenariji stihijska prodaja imovine radi otplate obroka ili kontrolirani stečajni postupak koji će zaštiti male investitore ali ošinuti i ošteti vlasnike korporativnih obveznica.

U ponedjeljak je već uočljivo prelijevanje krize na građevinski sektor pa je dionica Sinic Holdingsa, prema kineskim standardima veličinom osrednje građevinske tvrtke, na hongkonškoj burzi propala za 87%, izbrisano je 1.5 milijardi dolara tržišne vrijednosti kompanije koja prije lipnja 2022. mora podmiriti gotovo 700 milijuna dolara duga.

Dionice Sunaca, veličinom četvrte građevinske grupe u Kini, pale su za 10.5%.

Sustavni rizik

Izvršni ljudi Evergrande posežu za različitim strategijama kako bi osigurali novac ali se prodaja imovine pokazala težom od očekivanja. Investitorima je ponuđena i kompenzacija u nekretninama.

“Dionice (Evergrandea) nastavit će padati jer još ne postoji rješenje koje bi tvrtki pomoglo ublažiti stres likvidnosti, a i dalje postoji toliko neizvjesnosti što će poduzeće učiniti u slučaju restrukturiranja,” rekao je Kington Lin, generalni direktor Odjela za upravljanje imovinom u Canfield Securities Limited.

>>>Evergrande poljuljao tržišta, analitičari očekuje naporan tjedan za bitcoin, kriptovalute

Lin je rekao da bi dionice u slučaju stečaja, restrukturiranja i generalne rasprodaje imovine mogle kliznuti ispod 1 HK$.

Analitičari trenutno ne vide sustavni rizik za globalnu ekonomiju, no depresija i remećenje kineskog građevinskog sektora mogu kaskadirati kroz knjige narudžbi te pandemijom i klimatskim promjenama već napete opskrbne lance.

Primjerice, Evergrande već utječe na Australiju gdje su budućnosnice za željeznu rudu koja nalazi put do kineskog građevinskog sektora pale za 6.1%.

WTF su budućnosnice?

Budućnosnice su ugovori prema kojima se temeljna imovina (roba, obveznica, dionice, valuta) mora isporučiti unaprijed utvrđenog datuma u budućnosti. Drugim riječima, one obvezuju obje ugovorne strane da transakciju provedu određenog datuma u budućnosti.

Primjerice: Croatia Airlines (CA) ne može predvidjeti cijenu goriva za tri mjeseca, ali želi smanjiti rizik podnošenja velikih gubitaka u slučaju naglog rasta cijene goriva. Kako bi izbjegla taj rizik, može zaključiti terminski ugovor sa svojim španjolskih dobavljačem goriva Repsolom prema kojemu će od Repsola za tri mjeseca kupiti gorivo po cijeni od 100 € po barelu. Nakon što se ugovor zaključi, CA je zajamčena isporuka potrebnog goriva po navedenoj cijeni bez obzira na to kolika će biti njegova cijena u budućnosti (izvor ZSE).

Pratite nas na Google vijestima

via Reuters

Comments (2)

  1. […] Evergrande 'domino efekt' u kineskom građevinskom sektoru, Australiji – Grabancijaš 20/09/2021 at 23:50 […]

  2. […] >>>Evergrande ‘domino efekt’ u kineskom građevinskom sektoru, Australiji […]

Comments are closed.