PolitikaPreporučeno

FAZ: Njemačka je ‘trgovala’ direktivom o autorskim pravima radi Sjevernog toka

Ususret konačnom glasovanju Europskog parlamenta o prijepornoj Direktivi o zaštiti autorskih prava Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) javlja da je njemački ministar ekonomije Peter Altmaier (CDU) u siječnju iznenada zauzdao i odbacio zabrinutost oko potencijalnih posljedica novih zakona na lokalnu i europsku start-up ekonomiju.

>>>Trump prijeti sankcijama za Sjeverni tok 2: ‘mi štitimo Njemačku od Rusije’

FAZ navodi da je u posjedu dokumenata koji potvrđuju dugotrajne špekulacije berlinske digitalne javnosti da je Njemačka početkom godine prihvatila francusku viziju Direktive o autorskim pravima kako bi osigurala ustupke u sporu oko plinovoda Sjeverni tok 2.

Francuska zagovara izrazito strog zakon o autorskim pravima, primjerice, građanima je zabranjeno na internet postaviti fotografije s grafitima ili osvijetljenim Eiffelovim tornjem.

Politička trgovina

Prema izvješću, Altmaier je 22. siječnja na start-up konferenciji obećao tech poduzetnicima početnicima da će njihove interese ‘braniti svom silinom svoje političke moći’ i osigurati izuzeće od striktnih i za implementaciju skupih pravila nove direktive, da bi dan kasnije povukao i potukao vlastite riječi.

Umjesto da nastavi inzistirati na amandmanima koji bi startupove čija vrijednost ne prelazi 20 milijuna eura poštedjeli dijelova direktive, on je već drugog dana odustao od bilo kakvog izuzeća za male i srednje poduzetnike.

>>>Amerika saveznicima nudi novu vrstu plina, ‘plin slobode’: ministarstvo

Novinari su povode i razloge za iznenadnu promjenu naizgled čvrstog stava potražili u Ministarstvu za ekonomske poslove, prema čijim informacijama Altmaierov zaokret koincidira s pregovorima između Francuske i Njemačke o Direktivi o plinu koja je ključna za završetak projekta Sjeverni tok 2.

FAZ piše da dokumentacija sugerira političku trgovinu u kojoj je Njemačka pristala podržati striktniju inačicu Direktive o autorskim pravima za francusku ustupke u pregovorima oko plina.

>>>Igor Sečin: neosporna je realnost da SAD koristi energiju kao političko oružje na masivnoj razini

Kritika i popratna javna rasprava o reformi zakona o autorskim pravima je žešća i snažnija u Njemačkoj nego u drugim europskim članicama. Nijemci su zahvaljujući Gemi (organizaciji koja brine o autorskim pravima glazbenika) već iskusili posljedice automatskog filtriranja sadržaja sklonog pogreškama i to im se iskustvo ne dopada.

Pratite nas na Google vijestima