Biznis i ekonomijaPreporučeno

Financijski rezultati Ine | I. – IX. 2022.

Tržišta energije, potaknuta geopolitičkim rizicima i problemima s opskrbom nastavljaju zadržavati povišene razine cijena ugljikovodika, pri čemu cijena nafte tipa Brent iznosi preko 100 dolara za barel, a cijena plina CEGH fluktuira, kratko čak i prelazi razinu od 200 EUR/MWh tijekom trećeg tromjesečja 2022. U takvom okruženju, cijela naftna i plinska industrija ostvaruje snažne rezultate.

>>>Ina: godišnji gubitak u Sisku 1,5 milijardi, ulaganja u Rijeci veća od 4 milijarde kuna

CCS EBITDA INA Grupe bez jednokratnih stavki u razdoblju prvih devet mjeseci 2022. godine iznosila je više od 4,7 milijardi kuna dok je neto dobit premašila 2,7 milijardi kuna. Rezultati su snažniji u svim djelatnostima pri čemu je Istraživanje i proizvodnja nafte i plina prirodno najveći generator novca, uglavnom uslijed poboljšanoj okruženja. Prihodi djelatnosti iznosili su 5,4 milijardi kuna uz EBITDA-u od 3,9 milijardi kuna. Prirodni pad proizvodnje se nastavlja, no efekt bušaće kampanje u podmorju koja je u tijeku već je vidljiv u proizvedenim količinama. Investicijski ciklus koji je u tijeku u Rafinerijama i marketingu uklj. Usluge kupcima i maloprodaju doveo je do negativnog tijeka novca iako su rezultati poslovanja poboljšani. Razna regulatorna ograničenja imala su negativan utjecaj na rezultat Maloprodaje, no s druge strane bolje rafinerijske marže dovele su do boljeg ukupnog rezultata s CCS EBITDA bez jednokratnih stavki od gotovo 1,3 milijardi kuna.

Ulaganja su i dalje na visokom razinama kroz sve djelatnosti, više nego udvostručena u odnosu na prvih devet mjeseci 2021. godine. Rafinerije i marketing, s Projektom nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka u Rafinerijama i marketingu ostaju djelatnost u koju se najviše ulaže, no i bušaća kampanja koja je u tijeku u podmorju predstavlja značajan razvojni projekt, čiji su učinci povećane proizvodnje plina već vidljivi.

>>>INA: potpisan je ugovor o revolving kreditu od 300 milijuna eura | VIDEO

Usprkos snažnim rezultatima poslovanja, novčani tijek iz poslovnih aktivnosti kompanije niži je u odnosu na prethodnu godinu, uslijed značajnih ulaganja i velike potrebe financiranja radnog kapitala.

Izjava Pétera Rataticsa, predsjednika Uprave Ine:

“Treće tromjesečje 2022. donijelo je nastavak volatilnosti svjetskog energetskog tržišta, uz oscilacije cijena plina i kontinuiranu visoku cijenu nafte. Upitna sigurnost opskrbe u nekim zemljama, uzrokovana globalnim previranjima uz povišenu razinu cijena, dovela je do brojnih regulatornih intervencija diljem svijeta. U takvom okruženju Inin rezultat ostao je snažan, prvenstveno zahvaljujući Istraživanju i proizvodnji nafte i plina, najjačem generatoru novca u uvjetima visokih cijena ugljikovodika. Kampanja na moru koja je u tijeku već je donijela  rezultate s dvije nove bušotine puštene u proizvodnju, a radi se i na daljnjem razvoju kako bi se ublažio prirodni pad proizvodnje, očekivan s obzirom na Inin zreli portfelj.

>>>Péter Ratatics novi je predsjednik Uprave Ine

U usporedbi s istim razdobljem lani, rafinerijske marže su značajno poboljšane, što je dovelo do poboljšanja poslovanja Rafinerija i marketinga, unatoč činjenici da povećane cijene energije također opterećuju rezultat te djelatnosti. Prodaja na ključnim tržištima također je porasla, a rezultati su pod pritiskom s raznim ograničenjima marži. Unatoč tome, sigurna opskrba tržišta ostaje Inin prioritet. Izvrsna turistička sezona i potrošnja pridonijeli su rastu maloprodajnih količina goriva, pri čemu je rezultat u trećem tromjesečju više od 40 posto količina prodanih u prvih devet mjeseci 2022. Uz goriva, nastavljen je rast segmenta negoriva zbog proširenja ponude i poboljšane prodaje.

Iako nam je vanjsko okruženje visokih cijena ugljikovodika omogućilo porast prihoda, važno je naglasiti da veliki dio dobiti INA vraća u investicije pa je nastavljeno razdoblje snažnih ulaganja. Iznos kapitalnih investicija više je nego udvostručen u usporedbi s prvih devet mjeseci 2021. Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka nastavlja se kao najveća Inina investicija u povijesti, čiji je cilj osigurati dugoročnu profitabilnost rafinerijskog poslovanja Ine, uz već osiguranu stabilnost opskrbe. Već spomenute bušaće kampanje na moru osigurat će povećanje proizvodnje prirodnog plina.

>>>Ina najavila posebnu isplatu svim radnicima | inflatorni pritisci

Nezahvalno je predviđati što će budućnost donijeti jer nestabilna tržišta, regulatorne mjere koje je teško predvidjeti, rastuća inflacija i izgledna recesija donose višu razinu neizvjesnosti. Stoga će INA nastaviti kontinuirano unapređivati svoje poslovanje kako bi ojačala svoju poziciju u godinama koje dolaze.”

Istraživanje i proizvodnja nafte i plina

Više cijene rezultirale su sa 2,6 milijardi kuna višim prihodima. Viša cijena plina imala je pozitivan utjecaj na prihode u iznosu 1,7 milijardi kuna, a 56 posto viša cijena Brenta rezultirala je sa 718 milijuna kuna višim prihodima od prodaje sirove nafte i kondenzata, dok je viša cijena ostalih proizvoda pozitivno utjecala na prihode u iznosu od 154 milijuna kuna. Prodaja plina prema HEP-u regulirana je po fiksnoj cijeni s negativnim utjecajem koji se očekuje u četvrtom tromjesečju 2022.

Unatoč višoj proizvodnji koja je rezultat uspješnosti Projekta optimizacije i pozitivnog efekta puštanja u proizvodnju dvije nove bušotine hrvatskog podmorja (Ika B i Marica D), proizvodnja u Hrvatskoj je niža zbog prirodnog pada na naftnim poljima i zavodnjavanja velikih plinskih polja Panona i zbog prirodnog pada na plinsko-kondenzatnim poljima Duboke Podravine. U međunarodnoj proizvodnji sirove nafte proizvodnja je niža u Egiptu zbog lošijeg doprinosa na svim koncesijama, dok je u Angoli viša zbog povećanja Ininog udjela na Bloku 3/05 za 1,3 posto zbog izlaska partnera.

>>>Dobit Ine 1,6 milijardi kuna, novčani tijek negativan | semestar 2022.

Viša kapitalna ulaganja u odnosu na isto razdoblje 2021. pretežno su rezultat razradnih aktivnosti u sklopu kampanje bušenja na sjevernom Jadranu i razradnih aktivnosti u Hrvatskoj na Panonu. Od glavne aktivnosti u prvih devet mjeseci izdvajamo:

Razrada na sjevernom Jadranu:
  • Bušotina Ika B-1 R: Inicijalna proizvodnja počela je 3. ožujka 2022.
  • Bušotina Marica D Dir: Spajanje je dovršeno. Probna proizvodnja počela je 26. svibnja 2022. U tijeku je priprema za tehnički pregled.
  • Završeno bušenje i ispitivanje bušotine Ilena-2, slijedi bušenje Ida D-1.
  • Pripremne aktivnosti za bušenje Ira-1 Dir i Ida D-2 već su u tijeku.

Razrada na Panonu:
  • EOR Šandrovac: dovršena je faza utiskivanja CO2; u tijeku je utiskivanje vode koje je započelo početkom travnja.
Rafinerije i marketing (uključujući Usluge kupcima i maloprodaju)

Rafinerija nafte Rijeka počeo je s radom krajem ožujka kako bi se osigurala stabilna opskrba ključnih tržišta u nadolazećim mjesecima, ublažavajući rizik od niže dostupnosti proizvoda na svjetskom tržištu zbog rusko-ukrajinske krize. Povoljno makro okruženje uz snažne rafinerijske marže poduprli su doprinos rafinerijskog poslovanja financijskom rezultatu, najviše u drugom tromjesečju, što je djelomično kompenzirano visokim cijenama energije. Prodaja na ključnim tržištima je rasla, s pritiskom na marže pod utjecajem Vladinih mjera na domaćem tržištu.

Ukupna prodaja Maloprodaje u prvih devet mjeseci 2022. godine iznosila je 873 kt, osam posto više u odnosu na isto razdoblje 2021. godine, zahvaljujući povoljnijim tržišnim uvjetima uz slabija COVID ograničenja te izvrsnoj turističkoj sezoni i potrošnji. Marža negoriva veća je od prošlogodišnjeg razdoblja za 17 posto, što je potaknuto stalnim poboljšanjem ponude i usluga, kao i povećanjem broja Fresh Corner lokacija te unapređenjem prodajnih aktivnosti. Broj registriranih članova u Ininom programu vjernosti u Hrvatskoj premašio je 400 tisuća.

Kapitalna ulaganja Rafinerija i marketinga iznosila su 1,3 milijarde kuna:
  • Projekt nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka – sva oprema je naručena i Ugovori su potpisani s glavnim podizvođačima. Materijal i oprema s dugim rokom isporuke isporučuje se u skladu s napretkom građevinskih radova. Ključna oprema je podignuta na objektu koksnih komora te se radovi na postrojenju za obradu teških ostataka nastavljaju s fokusom na izgradnju koksne jame i montažu čeličnih konstrukcija. Koksna luka povezana je s kopnom. Rekonstrukcija postrojenja hidrokrekera, nova jedinica za proizvodnju sumpora i spojne točke cjevovoda planiraju se završiti u periodu stajanja rafinerije u 2023. Dalekovod i trafostanica snage 110kV u fazi su testiranja.
  • Poboljšanje energetske učinkovitosti postrojenja za atmosfersku destilaciju –  glavni projekt završen i predan na ishođenje građevinske dozvole.

Kapitalna ulaganja u djelatnosti Usluge kupcima i maloprodaja iznosila su 66,2 milijuna kuna u prvih devet mjeseci 2022. s naglaskom na nastavak modernizacije i razvoj Fresh Corner koncepta koji je dosad implementiran na 132 maloprodajna mjesta unutar INA Grupe.

Neto zaduženost INA Grupe iznosila je 13,1 posto, a neto dug povećan je na 1,9 milijardi kuna.

Pratite nas na Google vijestima

Grabancijaš financijska izvješća hrvatskih kompanija prenosi u izvornom obliku uz povremenu izmjenu naslova.

Korporativne komunikacije, INA

Comments (1)

  1. […] Financijski rezultati Ine | I. – IX. 2022. 28/10/2022 […]

Comments are closed.