Biznis i ekonomijaPreporučeno

Fitch potvrdio investicijski rejting; Plenković: nastavljamo voditi razboritu fiskalnu politiku

Agencija za dodjelu kreditnog rejtinga Fitch i treći je put ove godine za Hrvatsku potvrdila investicijsku razinu kreditnog rejtinga, što je posljedica očekivanog postupnog oporavka od pandemije koronavirusa i snažnih gospodarskih mjera Vlade, ulaska u Europski tečajni mehanizam II, kao i održavanja fiskalne konsolidacije.

Najnovija odluka agencije Fitch o zadržavanju investicijskog kreditnog rejtinga Hrvatske, potvrdila je i stabilne izglede za buduća kretanja rejtinga. Naglašena je i važnost političke stabilnosti i brze uspostave nove Vlade nakon pobjede HDZ-a na izborima za Hrvatski sabor u srpnju 2020., kao i usvajanja novog proračuna za 2021. te 5. kruga porezne reforme.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković pozdravio je odluku agencije Fitch o zadržavanju investicijskog kreditnog rejtinga na razini BBB- uz stabilne izglede. “Zadržavanje kreditnog rejtinga na investicijskoj razini potvrđuje da smo u okolnostima pandemije COVID-19 uspjeli održati stabilnost gospodarstva bez značajnijih neravnoteža, ostvarili napredak na putu prema europodručju i pristupili ERM II te omogućili visoke iznose potpora privatnom sektoru kako bismo očuvali radna mjesta. Nastavljamo voditi razboritu fiskalnu politiku, usmjereni na daljnje reforme i porezna i administrativna rasterećenja kako bismo poboljšali poslovno ozračje i povećali investicije,” poručio je Plenković.

>>>Plenković: cilj je da se sve pripremi za uvođenje eura 1. siječnja 2023. godine | Changeover plan

Dodao je da je kvalitetno upravljanje u ovoj krizi pokazalo da je Hrvatska u stanju ne samo zadržati investicijski kreditni rejting kod agencija Fitch i Standard & Poor’s, nego dobiti iskorak kod Moody’sa koji je najkonzervativnija agencija.

Pad BDP-a za 9%

Fitch očekuje pad BDP-a od 9% u 2020. godini, što je posljedica pandemije koronavirusa. Već u 2021. očekuje se umjereni gospodarski rast od 3,8% te ubrzanje rasta na 6% u 2022. godini, na što će utjecaj imati i korištenje europskih sredstava, čiji se doprinos procjenjuje na dva postotna boda gospodarskog rasta u 2022. Ulazak Hrvatske u Europski tečajni mehanizam II u srpnju ove godine dodatno je utjecao na održavanje investicijskog kreditnog rejtinga, koji bi se, prema procjeni Fitcha, tijekom procesa ulaska Hrvatske u europodručje mogao dodatno podignuti za dvije razine.

>>>Moody’s popravio kreditni rejting, pohvalio Vladu, predvidio ulazak u eurozonu ususret 2025. godini

Za ovu godinu očekuje se proračunski deficit na razini 8% BDP-a, dok se u 2021. godini očekuje smanjenje proračunskog deficita na 3,5% BDP-a te dodatno na 2,2% u 2022. godini. Time se potvrđuje da Vlada nastavlja s provedbom stabilne fiskalne politike, za koju Fitch ocjenjuje da još od 2016. godine ostvaruje rezultate koji nadmašuju fiskalne ciljeve.

Pozitivan utjecaj na odluku Fitcha o zadržavanju investicijskog kreditnog rejtinga proizlazi i iz dostupnosti sredstava iz Višegodišnjeg financijskog okvira EU-a te Plana oporavka, iz kojih je Hrvatska osigurala preko 24 milijarde eura u narednom desetljeću.

>>>U prijedlogu Komisije tri sigurnosne mreže, velebni novac za Hrvatsku: EU sljedeće generacije

Prema agenciji Fitch, Hrvatska se nalazila ispod razine investicijskog kreditnog rejtinga od kolovoza 2014. godine sve do lipnja 2019. godine, kada se vratila na investicijsku razinu, koju je zadržala do danas.