Program Digitalna Europa (DEP) jedan je od ključnih programa za Europu u idućih nekoliko godina u transformaciji društva i gospodarstva i “ogromna” šansa za Hrvatsku da primjenom naprednih tehnologija omogući razvoj poduzetništva, rekao je u petak zastupnik u Europskom parlamentu Valter Flego.
>>>Flego: EU treba decentralizirati po načelu supsidijarnosti i ojačati uloge regija
Kao izvjestitelj Parlamenta za jedan od 15 najvažnijih programa EU-a, Flego (IDS/Renew Europe) je u organizaciji Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, sudjelovao na online konferenciji o prvom paneuropskom programu digitalnih ulaganja vrijednom 7,5 milijardi eura.
“Ogromna šansa”
DEP je dio sljedećeg sedmogodišnjeg proračuna EU-a kojim će se osigurati financiranje projekata u pet ključnih područja: superračunalstvo, umjetna inteligencija, kibernetička sigurnost, napredne digitalne vještine i osiguravanje široke uporabe digitalnih tehnologija u cijelom gospodarstvu i društvu.
“DEP je jedan od ključnih programa za Europsku uniju u razdoblju od 2021. do 2027. i mi u Europskom parlamentu želimo da se on nastavi i nakon ovog Višegodišnjeg financijskog okvira, da postane nešto trajno”, rekao je Flego, dodavši da EU svakako želi biti predvodnik digitalne transformacije u svijetu u narednih 10-ak godina.
Istaknuo je da se na taj program ne smije gledati kao na izolirani otok, već kao na “jednu injekciju i jedan alat za bržu digitalnu transformaciju našeg društva i gospodarstva”.
>>>Hrvatska digitalna konkurentnost najlošija u Uniji, HUP ICT poziva na žurne reforme
“To je i jedna ogromna šansa za Hrvatsku, gdje nije više pitanje ‘da’ ili ‘ne’, nego je samo pitanje tko će biti prvi i tko će mogućnosti digitalizacije koje su goleme, moći brže, bolje i učinkovitije implementirati u svoju malu, srednju ili veliku tvrtku, svoje sveučilište, bolnicu ili OPG”, istaknuo je Flego.
“Novci nisu mali (…) To je velika odgovornost svih nas u Hrvatskoj. Neće nam Europa reći što i kako činiti”, dodao je hrvatski europarlamentarac.
Pod vodstvom Valtera Flega, početkom tjedna je u Bruxellesu postignut sporazum između Europskog parlamenta i Vijeća o DEP-u, a dan iza je dogovor Europskog parlamenta i država članica EU-a pozdravila Europska komisija.
Flego je izrazio veliko zadovoljstvo što je posao obavljen u roku i što su riješene sve kontroverzne stavke.
“Program Digitalna Europa sada je i službeno dogovoren! Obavili smo sav posao u roku i to je sjajno! Postigli smo povijesni dogovor vrijedan 7,5 milijardi eura! Ovo je zaista velika pobjeda Parlamenta. S DEP-om, Europa će biti spremna ubrzati svoju digitalnu transformaciju i započeti lov na globalno digitalno liderstvo”, rekao je Flego u Bruxellesu.
Drilo iz Hrvatskog telekoma: čak 40 posto tvrtki nije uspjelo organizirati rad digitalnim kanalima
Boris Drilo iz Hrvatskog telekoma je na konferenciji istaknuo da će digitalna transformacija, tj. primjena naprednih tehnologija u poslovanju, u sljedećih 20 godina oblikovati poslovanje i društvo kao takvo.
Pritom je kao tri glavne stvari unutar digitalne transformacije izdvojio super računala, umjetnu inteligenciju i kibernetičku sigurnost.
>>>DigitalEurope uručio 5 preporuka, zatražio 10% europskog proračuna za digitalnu transformaciju
Međutim, dodao je, za uspjeh digitalne transformacije su potrebne napredne digitalne vještine i osiguravanje široke primjene digitalnih tehnologija u gospodarstvu.
Po njemu, ključna stvar koju digitalna Europa treba donijeti su konkurentnost i produktivnost.
Upozorio je da je trenutna pandemija pokazala da Hrvatska previše ovisi o uslugama, da je industrijska proizvodnja niska i da tek sa 16 posto sudjeluje u BDP-u te da je produktivnost tek na dvije trećine prosjeka EU-a.
>>>Drilo: propust u digitalizaciji znači propast gospodarstva – Digitalna (R)evolucija 3.0
“Nama su digitalne tehnologije potrebne da povećamo produktivnost i da kompenziramo negativnu demografsku sliku”, rekao je Drilo, podsjetivši posebice na nužnost “tehnološke integracije”.
Govoreći o korona krizi, istaknuo je da čak 40 posto tvrtki nije uspjelo organizirati svoj rad digitalnim kanalima te da tek 18 posto tvrtki ima strategiju kako se digitalno transformirati.
Smatra da bi Hrvatska za digitalne vještine morala izdvojiti 20 do 30 posto od preko 70 milijardi kuna iz prve tranše europskog Mehanizma za oporavak i otpornost.