Biznis i ekonomijaPreporučeno

Francusko inzistiranje na autonomiji izazov u zaduživanju za obranu | FT

Prijedlog Europske komisije o zaduživanju u iznosu od 150 milijardi eura za europsku vojnu industriju ponovno je rezultirao prijeporom Francuske i Njemačke o tome trebaju li sredstva biti dostupna isključivo članicama Europske unije ili i njihovim najbližim partnerima.

“Za nas je jako važno da projekti koji s ovim mogu biti podržani budu otvoreni … zemljama koje nisu dio Europske unije ali zajedno blisko surađuju, poput Velike Britanije, Norveške, Švicarske ili Turske,” rekao je u četvrtak njemački kancelar Olaf Scholz tijekom summita na kojem su europski lideri prihvatili okvirni plan zaduživanja i militarizacije.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron s druge je strane ponovio gledište Pariza da potrošnja ne bi trebala biti za oružje “s neeuropskih polica”, što uključuje i kritične sposobnosti u zračnoj obrani, dalekometnim udarima, obavještavanju, izviđanju i ciljanju.

Umjesto da nedostatke u sposobnostima popuni izvana, “metoda je identificirati najbolje poduzetnike i biznise koje imamo,” rekao je.

Također je naveo da će se od svake članice EU-a tražiti da “preispita narudžbe kako bi se vidjelo mogu li europske narudžbe imati prioritet”.

Autonomija

Financial Times piše da zahtjevi Macrona izazivaju zabrinutost briselskih diplomata budući da su oni već odgodili sporazum o daleko manje ambicioznom, 1.5 milijardi eura vrijednom fondu za Europsku obrambenu industriju (EDIF).

Inicijativa je zamrznuta ove zime nakon što je Pariz zatražio određivanje gornje granice za potrošnju novca na sastavnice izvan EU-a i zabranu kupnje proizvoda koje predstavlja intelektualno vlasništvo trećih zemalja.

Njegovo je argument o autonomiji ojačan ovog tjedna nakon što su Sjedinjene Američke Države uskratile kritičnu potporu za radarske sustave u borbenim zrakoplovima F-16 ukrajinskih zračnih snaga (RBC-Ukraine).

Prokušani dužnosnici Europske komisije zaduženi za žurnu izradu prijedloga kažu da su u frenetičnim kontaktima sa svim dionicima kako bi osigurali njegovo usvajanje u zemljama članicama.

“Mora se puno raditi na ovome. To nije postojalo prije tjedan dana i treba biti spremno za manje od dva tjedna,” rekao je dužnosnik EU-a za FT. “Bit će kompromisa,” dodao je.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen; Foto: Alain Rolland/EP

“U ime žurnosti, a ne savršenstva”

Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen rekla je da će zajmovi, koji će biti usmjereni na sedam ključnih sposobnosti uključujući zračnu i raketnu obranu, topništvo i bespilotne letjelice, “pomoći državama članicama da udruže potražnju i da kupuju zajedno”, u praksi primijenjenoj tijekom odgovora na pandemiju bolesti COVID-19, te također da osiguraju “neposrednu vojnu opremu za Ukrajinu”.

Zaduživanje se može odobriti jednostavnom većinom, ali je privola Francuske nakon presedana s EDIF-om prihvaćena kao esencijalna.

“Nalazimo se u stupnju u kojem ovo jednostavno treba riješiti u ime brzine, a ne savršenstva,” rekao je diplomat EU-a uključen u pregovore. “Ali ako je bilo nevoljkosti da se mimo francuskih prigovora progura 1.5 milijardi eura, kako se očekuje da napravimo (dogovor oko) 150 milijardi eura?”



Povezane vijesti

Comment here