I Hrvati su usvojili “OK boomer” pošalice i memice povezane s različitim generacijskim gledištima na svijet i odrastanje.
Prepucavanje je zgodno pratiti na webu i društvenim mrežama a danas ga raspiruje tweet “Gray ‘serial millennial myth debunkera’ Kimbrougha” koji rado cvrkuta uvide o ekonomiji.
On je na temelju podataka Feda nabacio linijski grafikon koji podcrtava razliku u bogatstvu između boomera, milenijalaca i generacije X stečenom do 35 godine života.
Boomeri (rođeni između 1946. i 1964.) financijski su bolje prošli u svakoj godini života u odnosu na generaciju X (1981. do 1996.), a osobito u poredbi s “gigerima” milenijalcima (1997. do 2012.), ili kako ih mi od milja interno zovemo neoliberalčićima.
Boomeri, zahvaljujući nekoj drugoj ekonomiji, danas posjeduju više od 57% američkog nacionalnog bogatstva, udio generacije X je 16%, a milenijalaca 3%. Odrasli, mlađi od 40 godina, iz godine u godinu zarađuju sve manje već 30 godina i njihov se zajednički udio s 13% u 1989. danas sažeo na 7%.
Četiri od 10 Amerikanaca mlađih od 30 godina ovih dana svoju financijsku situaciju opisuje “lošom”, a više od polovice sumnja da bi u velebnoj gig ekonomiji moglo platiti iznenadni račun ili izvanredni trošak, sugerira nedavna studija Associated Press-NORC centra za javne poslove.
Bilo bi zanimljivo vidjeti kakvi su odnosi u Hrvatskoj, kad bismo imali data, no i bez njih se lako okladiti da su neoliberalčići prošli lošije od pojedinih “jugo generacija”. Kako to voli primijetiti ekonomist Guste Santini, te su generacije u Hrvatskoj ipak uspjele steći određeno bogatstvo, osobito kroz nekretnine.
OK – socijalist.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš/MarketWatch
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.