Biznis i ekonomijaPreporučeno

Glas poduzetnika utemeljio Ekonomski savjet koji pršti od renomiranih imena, potencijala  

Udruga Glas poduzetnika javlja da je pod vodstvom ekonomista Vuka Vukovića i pod svojim okriljem osnovala Ekonomski savjet osmišljen kao neovisno tijelo koje formira i daje prijedloge reformi Vladi Republike Hrvatske. Novooformljeni Savjet čine renomirani hrvatski ekonomisti i stručnjaci od kojih mnogi rade na ponajboljim svjetskim sveučilištima:

  • Prof. dr.sc. Jakša Cvitanić, CalTech – financije i financijska tržišta, teorija ugovora
  • Dr.sc. Ria Ivandić, LSE/Oxford – politička ekonomija i ekonomija zločina
  • Dr.sc. Leonard Kukić, Carlos III, Madrid – ekonomska povijest, ekonomski rast i razvoj
  • Prof. dr.sc. Boris Podobnik, Boston/Rijeka/ZSEM – financije i teorija mreža
  • Mr.sc. Vedrana Pribičević, ZSEM – teorija mreža i bihevioralna ekonomija
  • Dr.sc. Mislav Radić, LSE – organizacijske promjene i društvene inovacije
  • Doc. dr.sc. Stjepan Srhoj, Sveučilište Dubrovnik – teorija poduzeća i evaluacija javnih politika
  • Dr.sc. Vuk Vuković, UGP/Oraclum – politička ekonomija i institucionalna ekonomija

Vuk Vuković okupio je neke od ponajboljih hrvatskih ekonomista, znanstvenika i stručnjaka s najboljih svjetskih sveučilišta koji će sudjelovati u kreiranju Hrvatske 2.0.

Iz Udruge pišu da će članovi Savjeta svojim iskustvom, praktičnim savjetima i empirijski utemeljenim argumentima definirati zahtjeve za reforme i predlagati konkretne javne politike u svrhu ispunjenja vizije Hrvatske 2.0: zemlje depolitiziranog pravosuđa, s efikasnijom, u potpunosti digitaliziranom i transparentnom državom, s pravednijim poreznim opterećenjem, manjom administrativno-političkom represijom, boljom poduzetničkom klimom te konkurentnijim gospodarstvom.

“Uloga Savjeta nije promicanje ili zagovaranje ideoloških stavova niti bilo koje ekonomske doktrine, već je naglasak na isključivo pronalasku najboljih ekonomskih politika s obzirom na političko-ekonomski kontekst u kojemu se Hrvatska nalazi. U skladu s tim, Savjet bi se vodio konkretnim empirijskim istraživanjima iz područja bihevioralne ekonomije, političke ekonomije, teorije poduzeća, javnih financija, ekonomije obrazovanja, industrijske ekonomije i u formiranju prijedloga optimalnih reformi za hrvatsko gospodarstvo. Drugim riječima, što god je dokazano da je efikasno i da djeluje, Savjet predlaže da se provede, a udruga Glas poduzetnika na tome inzistira u svojim redovitim otvorenim dijalozima s Vladom,” navode iz UGP-a.

“Cilj Ekonomskog savjeta UGP-a, kao neovisnog tijela sastavljenog od ekonomskih znanstvenika, je da Vladi i hrvatskoj javnosti ponudimo konkretne prijedloge reformi bazirane na ekonomskim politikama utemeljenima na dokazima (evidence-based policies). Ne očekujemo da će se svaka stvar koju predložimo prihvatiti, ali želimo u javnosti konačno predstaviti ovakav tip ekonomskog dijaloga, gdje se predlažu stvari koje su utemeljene na konkretnim akademskim istraživanjima, koje su empirijski dokazane i koje djeluju. Drugim riječima, želimo napraviti odmak od dosadašnjeg načina razgovora o ekonomskim temama: kroz nedokazane teorijske konstrukte ili empirijski dokazane ekonomske promašaje. Za to konačno postoji nužni uvjet: grupa sjajnih ekonomista sa doktoratima i/ili iskustvom rada na ponajboljim svjetskim sveučilištima. Svaki član Savjeta je stručnjak u jednom području, no svaki od nas zna prije svega kako se u okviru društvenih znanosti dolazi do empirijski utvrđenih činjenica na temelju kojih možemo predlagati promjenu ekonomske politike,” rekao je Vuk Vuković, osnivač Ekonomskog savjeta udruge Glas poduzetnika.

Iz Udruge najavljuju da će Savjet organizirati godišnje konferencije i polugodišnje workshopove na kojima bi ponajbolji mladi ekonomisti iz Hrvatske i inozemstva prezentirali rezultate svojih istraživanja koja će se potom analizirati kako bi se iz njih izveli konkretni prijedlozi ekonomskih politika i potrebnih koraka do ispunjenja ciljeva.

“Rad Savjeta u potpunosti podupire Odbor za ekonomiju i financije UGP-a koji će pripremati analize, dopise i sažetke diskusija, pismeno formirati zahtjeve reformskih politika te organizirati konferencije,” navode iz UGP-a.



Povezane vijesti