Biznis i ekonomijaPreporučeno

Globalna kriza testira ‘imunitet’ ekonomija širom svijeta: koronavirus Wuhan  

Svjetska zdravstvena organizacija je u četvrtak 30. siječnja proglasila globalnu krizu zbog epidemije novog koronavirusa (2019-nCoV) koji je u Kini ubio 170 ljudi i zahvatio 18 zemalja.

Sjedinjene Države su istovremeno javile o prvom slučaju transmisije s osobe na osobu na svom teritoriju. Sposobnost virusa da s jedne prijeđe na dvije do tri osobe je uočena u Njemačkoj, Vijetnamu i Japanu te izaziva bojazan oko eksponencijalne potencije širenja.

>>>Posljednje činjenice o koronavirusu Wuhan*

“Dozvolite mi da budem jasan, ova deklaracija ne znači manjak vjere u Kinu,” rekao je prilikom proglašenja uzbune generalni direktor WHO-a, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Naša je najveća briga potencijal širenja virusa u zemlje sa slabijim zdravstvenim sustavima.”

Današnja deklaracija o globalnoj krizi podrazumijeva aktivniju međunarodnu razmjenu informacija i primjenu niza mjera za sprječavanje širenja virusa u svim zemljama svijeta, osobito na granicama. Ipak, WHO nije preporučio ograničavanje putničkog prometa s Kinom.

Ekonomska dimenzija epidemije je posebice neugodna za eurozonu s manufakturom čiji su imunitet već narušile trgovinski i carinski ratovi američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Ekonomski imunitet

Koronavirus je u četvrtak bio i glavna tema na tržištima. Kina je dominirala tiskovnom konferencijom Jeromea Powella, šefa Feda. “Kad kineska ekonomija uspori mi to osjetimo,” rekao je.

Komunistička parija je ovog tjedna revidirala prognoze rasta kineskog BDP-a u prvom kvartalu na 5%, jedan posto manje nego u projekcijama prije epidemije.

Velikim kompanijama koje su prekinule svoje operacije u Kini u četvrtak su se pridružili Alphabetov Google i švedska IKEA. Južnokorejski Samsung je produljio godišnje odmore povodom proslava nove lunarne godine u svojim kineskim uredima i postrojenjima.

Izravne letove prema Kini su prekinuli vodeći svjetski avioprijevoznici, uključujući Air France, Lufthansu, Air Canadu, American Airlines i British Airways.

Ekonomska dimenzija epidemije je posebice neugodna za eurozonu s manufakturom čiji su imunitet već narušile trgovinski i carinski ratovi američkog predsjednika Donalda Trumpa.

>>>Investitori procjenjuju imunitet dionica na novi koronavirus, izložen europski luksuz

Pojedini manevri u posljednjim danima sugeriraju rastući broj investitora koji se “klade protiv tržišta”.

U četvrtak se naizgled kristalizirao konsenzus da će ekonomske posljedice “koronavirusa Wuhan” biti teže od onih koje je u 2002.-2003. godini izazvao SARS.

Ray Dalo, lider najuspješnijeg investicijskog fonda Bridgewater, na Linkedinu je u četvrtak objavio novi esej posvećen ranim procjenama učinka virusa koji će većina investitora pronaći korisnim.

Grabancijaš u veljači očekuje oštu korekciju poslovne klime u svim vodećim anketama za EU i eurozonu.

Grabancijaš/Reuters