Članovima udruge Glas poduzetnika iz Dubrovnika poslovanje ometa nitko drugi nego grad Dubrovnik, monopolizirajući prijevoz turista na pojedinim lokacijama. Grad Dubrovnik je u srpnju 2019. poslao dopis putničkim agencijama s prijedlogom nove organizacije prometa u kojem je stajalo kako će od 01. travnja 2020. javni gradski promet Sanitat-Dubrovnik d.o.o. (tvrtka u vlasništvu grada Dubrovnika) biti jedini koji će moći prevoziti goste s brodova na kružnim putovanjima na relaciji Luka Dubrovnik – Pile. Radi se o čistom transferu iako gradska vlast uporno koristi izraz “shuttle“ što navedena relacija nije. Zbog potreba navedenih transfera Sanitat – Dubrovnik d.o.o. je kupio šest zglobnih autobusa (tri već prometuju po Dubrovniku, dok su tri još uvijek u najavi). Zglobni autobusi su gradski autobusi i samo kao takvi mogu biti registrirani, a u ovom slučaju bi obavljali povremeni prijevoz. I to su već dvije upitne situacije, no priča ide dalje.
Na sjednici gradskog vijeća je gradonačelnik izjavio kako će u roku od maksimalno dvije godine, samo i isključivo Sanitat prometovati po gradu Dubrovniku. Sanitat – Dubrovnik izišao je na tržište sa svojim cjenikom navedenih transfera koji su neznatno skuplji od privatnih prijevoznika ali je u isto vrijeme Grad Dubrovnik im je, tj. tvrtki Sanitat, ukinuo obvezu plaćanja naknade za zaustavljanje na platou Pile. Tim činom privatni prijevoznici postaju dosta skuplji, a i sam grad Dubrovnik je oštećen za pozamašan iznos (minimalno 900 000,00 HRK) koliko Grad godišnje prihoduje od naplate zaustavljanja na platou Pile.
Iako je Sanitat – Dubrovnik d.o.o. putem kredita kupio navedene autobuse, ponavljamo radi se o tvrtki koja je u vlasništvu grada Dubrovnika te je kao takva subvencionirana iz proračuna grada. Vozila kupljena subvencijama ne smiju se koristiti u komercijalne svrhe za račun treće osobe, a u ovom slučaju se radi upravo o tome. Sve i da konkretni autobusi nisu kupljeni subvencijom, tvrtka je i dalje subvencionirana od strane Grada (plaće, održavanja, gorivo…)
>>>Strojno učenje razotkrilo apsurdnost teritorijalnog ustroja, uštede od milijardu kn godišnje: UGP
“U svemu gore navedenom pronalazimo da je Grad Dubrovnik u prekršaju zakona o prijevozu u cestovnom prometu, zakona o komunalnom gospodarstvu, zakona o upravljanju jedinicama lokalne samouprave, ali i samom Ustavu Republike Hrvatske budući da je riječ o čistom monopolu koji je zabranjen člankom 49. U Udruzi autobusera brojimo 45 članova s oko 150 autobusa, dok u Dubrovniku ima još desetak autobusera koji nisu članovi Udruge. Ne treba spominjati koliki bi udar na naše poslovanje imala provedba ove odluke pogotovo nakon pandemije COVID 19.“ rekla je Vesna Lukić, predsjednica Udruge Ragusa Bus.
UGP ponašanje grada Dubrovnika smatra nedopustivim. Na ovaj način upliću se izravno u tržišnu utakmicu koristeći svoje ovlasti kako bi monopolizirali tržište. Na ovaj način isključivo su oni ti koji će od povremenih prijevoza turista zaraditi, na taj način ugrožavajući svoje vlastite građane i njihova poduzeća.
„Situacija je u ovom slučaju potpuno jasna. Na potpuno nezakonit način jedinica lokalne samouprave pokušava ući na tržište i to tako da uspostavlja monopol. Koliko znam, živimo u demokratskoj državi gdje su jasno postavljena pravila tržišne utakmice. Ovaj potez grada Dubrovnika možemo usporediti sa socijalističkim načinom upravljanja, a takvo nešto bi trebalo biti davno zaboravljena prošlost. Ovim putem poručujem lokalnim vlastima grada Dubrovnika da obustave postupak te da se javno ispričaju svim građanima grada Dubrovnika. Udruga Glas poduzetnika će, kao i do sada, pratiti svaki njihov korak i definitivno nećemo dopustiti ovakve anomalije na štetu poduzetnika i svih građana grada Dubrovnika“ poručio je Marko Slišković, član odbora za turizam udruge Glas poduzetnika.
Glas poduzetnika
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.