Kalifornijski grad Stockton je započeo pilot program temeljnog dohotka za 130 stanovnika u trajanju od 18 mjeseci, piše Los Angeles Times. Sudionici će svakog mjeseca dobivati 500 dolara bez ikakvih uvjeta.
“Mi smo u trenutku kad velike ideje dobivaju na značaju i postoji politička zrelost za njihovo provođenje,” izjavila je Natalie Foster iz “Projekta ekonomske sigurnosti”, organizacije sa sjedištem u Silicijskoj dolini koja je osigurala milijun dolara za inicijaciju programa, što je oko trećina novca nužnog za projekt u potpunosti financiran privatnim novcem.
“Priče iz Stocktona će s pravim imenima i pravim licima pokazati što znači ekonomska nesigurnost i što donose različite političke odluke,” rekla je za LA Times.
>>>‘Građanski dohodak’ u Italiji, vrag u detaljima
Uplate putem kreditnih kartica su krenule u veljači i organizatori će uskoro prikupiti prve podatke o tome kako je novac potrošen od, kako kažu, “pripovjedača priče”.
Iako će za konkretne i konačne rezultate programa trebati nekoliko godina, pobornici projekta izražavaju nadu da će kroz anegdote pojedinaca moći ilustrirati napredak “u razdoblju formiranja i uobličavanja podataka”.
“Ja znam što znači biti gladan ili vidjeti svoju majku kako se muči. Svi u mom susjedstvu su uvijek bili vani, u igri, jer su njihovi roditelji radili. Oni nisu bili kod kuće, čekali da ih vlada spasi,” rekao je gradonačelnik Stocktona, Michael Tubbs, za LA Times. “Ja mislim da ja imam posebnu odgovornost da pronađem politiku i rješenja koja adresiraju ta pitanja, da promijenim ovu karikaturu koju činimo od ljudi nimalo različitih od nas. Koji spletom okolnosti rade na loše plaćenim poslovima.”
>>>Finski bezuvjetni dohodak ljude nije učinio pasivnima: think tank
Bezuvjetni temeljni dohodak i srodne ideje postaju vruća tema ususret američkim predsjedničkim izborima. Među istaknutijim pobornicima i ujedno predsjedničkim kandidatima je vermontski senator Bernie Sanders koji ideju uz pažljivo birane riječi simpatizira godinama i rado ističe da svi Amerikanci zaslužuju “minimalni životni standard”. Poduzetnik Andrew Yang čija je kampanja usko fokusirana na temeljni dohodak u iznosu od 1000 dolara i Kamala Harris, demokratska senatorica iz Kalifornije sa svojim LIFT the Middle Class (uzdignimo srednju klasu) prijedlogom koji više nego manje doslovno podrazumijeva poreznu politiku uzimanja novca od najbogatijih i njegovu distribuciju pojedincima i obiteljima slabijeg imovinskog stanja.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.