Civilna društva, utjecajne osobe i skupine uspješno su provele kampanju za usvajanje izvanrednog temeljnog dohotka u Brazilu pogođenom epidemijom koronavirusa, javlja Open Democracy.
Blitz akcija lansirana 20. ožujka u kratkom je roku okupila 160 nevladinih organizacija i grassroots pokreta koji su od neoliberalnog predsjednika Jaira Bolsonara zatražili “A Renda Básica que Queremos” (Temeljni dohodak koji želimo).
>>>Darivanje novca direktno građanima upravo je postala zbilja američke fiskalne politike
Nakon inicijacije, pokret je brzo osvojio podršku više od pola milijuna građana, 3000 istaknutih pojedinaca i pet ključnih organizacija; Rede Brasileira de Renda Básica (Brazilska mreža za temeljni dohodak), Coalizão Negra por Direitos (Crna koalicija za prava), Instituto Ethos de Empresas e Responsabilidade Social (Ethos institut za biznis i društvenu odgovornost), Nossas i INESC – Instituto de Estudos Socioeconômicos (Institut za društveno-ekonomske studije).
>>>Lovrinović predlaže ‘novac iz helikoptera’ po uzoru na SAD, druge
Predstavnici pokreta su nekolicini zastupnika predali detaljni prijedlog politike i on se ususret kraju ožujka našao u raspravi da bi ga do 30. ožujka uz amandmane usvojili donji dom parlamenta i Nacionalni senat. Predsjednik je zakon potpisao 2., a novac je prema građanima krenuo 9. travnja.
Open Democracy navodi da pravo na 600 reala (750 kuna), što je više od polovice brazilskog minimalca, ima oko 59 milijuna Brazilaca ili stranih radnika koji žive ispod granice siromaštva. Novac je bezuvjetan, odnosno primatelj ga može potrošiti gdje i kako želi. Program će trajati najmanje tri mjeseca te biti produljen ukoliko se ukaže potreba.
>>>I Južna Koreja posegnula za darivanjem novca direktno građanima: COVID-19
Bien dodaje da uplate mogu primiti do dvije osobe starije od 18 godina u pojedinoj obitelji, pod uvjetom da su ukupna primanja domaćinstva manja od 3135 brazilskih reala (BRL) mjesečno. U obiteljima s jednim skrbnikom, majke ili očevi imaju pravo na 1200 BRL-a. Jednak iznos dobivaju i adolescenti mlađi od 18 godina ako imaju dijete.
“Kroz direktnu i bezuvjetno pomoć najpotrebitijima, temeljni dohodak je stupio na scenu. On je započeo kao politička opcija za odgovor na aktualnu krizu, ali mora ostati primijenjen neovisno o tome što nas čeka kasnije,” rekao je o usvajanju mjere Leandro Ferreira, predsjednik Brazilske mreža za temeljni dohodak.
>>>I Japan posegnuo za direktnim uplatama novca građanima: COVID-19
Gledište Ferreire podržavaju brojni aktivisti, stručnjaci i političari izražavajući nadu da će “izvanredni” temeljni dohodak po završetku pandemije (p)ostati stalnim. Postoji i nada da će on biti univerzalan, odnosno primjenjiv na sve građane neovisno o statusu.
Inače, aktualna pandemija je rezultirala direktnim uplatama novca na račune građana u svim naprednim ekonomijama (SAD, Kanada, Japan, Južna Koreja, Kina…) s izuzetkom Europske unije.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Civilna društva, utjecajne osobe i skupine uspješno su provele kampanju za usvajanje izvanrednog temeljnog dohotka u Brazilu. […]