PolitikaPreporučeno

Hahn optimističan oko dogovora o proračunu, Hrvatskoj sklonom paketu za oporavak

Izgledno je da će program za oporavak europskih gospodarstava nazvan “EU sljedeće generacije” dobiti potporu svih članica Unije u srpnju i tako osigurati korodirani zajednički izlazak iz krize, izjavio je u srijedu povjerenik Europske komisije za proračun i administraciju Johannes Hahn.

Europski lideri će prve ozbiljne pregovore o prijedlogu Europske komisije koji je izrazito naklonjen Hrvatskoj povesti u petak kad će se raspravljati o Višegodišnjem financijskom okviru, odnosno europskom proračuna za razdoblje od 2021. do 2027. godine. Paralelno će se razgovarati o 750 milijardi eura vrijednom programu za oporavak koji u suglasju moraju odobriti predstavnici vlada svih članica.

>>>Plenković pozdravio kvartalni BDP, ‘izdašnu’ alokaciju EU za RH: Vlada

“Ja sam uistinu uvjeren (u uspjeh) jer svi razumiju hitnost,” rekao je povjerenik u intervjuu za Reuters. “Možda će biti nekih modifikacija, adaptacija, ali će generalni smjer ostati,” dodao je.

“Ako je europsko jedinstveno tržište uistinu jedinstveno tržište, to znači da se nacionalne ekonomije moraju uzdići u više-manje isto vrijeme.”

Johannes Hahn

Prema prijedlogu Komisije, to bi se izvršno tijelo Unije zadužilo na tržištima kapitala po povoljnim uvjetima za iznos od 750 milijardi eura uz garancije europskih vlada te ovisno o stupnju ugroženosti pojedinog gospodarstva distribuiralo 500 milijardi eura u kroz bespovratnu pomoć, a 250 kroz zajmove s minimalnim kamatnim stopama.

>>>Hrvatska će za očuvanje radnih mjesta dobiti minimalno 383 milijuna eura: ministar

Programu se ponajviše opiru Nizozemska, Švedska Danska i Austrija nazvane “štedljivom četvorkom”. Njihova je glavna zamjerka iznos bespovratnih sredstava koje će zajedno vraćati europski porezni obvezanici.

>>>Finska želi manje darivanja, više zajmova: paket za oporavak

Hahn je rekao da je bespovratni novac neophodan kako bi se spriječio raspad jedinstvenog tržišta s 450 milijuna ljudi. On je podsjetio da su uvjeti zaduživanja na sjeveru puno povoljniji nego na jugu i da bi izostanak koordinirane akcije mogao rezultirati sporijim oporavkom i “opasnim ekonomskim odstupanjima”.

“Ako je europsko jedinstveno tržište uistinu jedinstveno tržište, to znači da se nacionalne ekonomije moraju uzdići u više-manje isto vrijeme … stoga su provizije kroz bespovratna sredstva nužne,” rekao je. “Štedljivi potpore i stipendije moraju vidjeti kao oblik investicije u veću otpornost i bolje performanse, što je na kraju u interesu sviju.”

“Štedljivi bi trebali imati interes u najbržem mogućem podizanju ekonomija poput Italije ili Španjolske,” dodao je podsjećajući da većina izvoza unutar Unije teče sa sjevera prema jugu.